Üniversiteler Asli Görevlerini Yapsın

A Çevrimdışı

ahugur74

New member

ÜAK Toplantısı'na katılan YÖK Başkanı Özcan, üniversiteleri asli görevlerine çağırdı.
Üniversitelerarası Kurul Toplantısı'na katılan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerin asli görevleri olan sadece bilimsel çalışmalar yapması gerektiğini söyledi.

Üniversitelerarası Kurul Toplantısı, Ankara Üniversitesi Morfoloji binasında başladı. Toplantıya Türkiye'deki 130 üniversiteden 126 üniversitenin rektörü katıldı. 4 üniversiteden ise henüz rektör atanmadığı için katılım olmadı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ceylan, göreve geldikten sonra ilk toplantılarını yaptıklarını hatırlattı. Yeni üniversitelerle birlikte kurulun yükünün arttığına dikkat çeken Ceylan, birlikte kenetlenilmesi halinde zorlukların aşılacağını vurguladı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ise üniversitelerle ilgili gerçekleşmesini istediği 'rüyaları, idealleri'ni anlattı. Lise mezunu herkesin yükseköğrenim hakkını elde etmesi gerektiğini anlatan Özcan, Türkiye'de 1.2 milyon öğrenci fazlasının bulunduğunu söyledi. Bu öğrencilere üniversitelerde yer bulunması gerektiğini dile getiren Özcan, "En büyük hayallerimden biri de üniversitelerde gerekli öğretim elemanlarının temin edilmesidir. Taşın altına hep birlikte el koyup lisansüstü programları artırmalıyız. Biran önce yeni üniversiteler yapılandırılarak öğretime başlamalıdır. Üniversiteler arasında Doğu- Batı işbirliği artırılmalıdır." diye konuştu.

Uzaktan eğitimin yaygınlaştırılması gerektiğini vurgulayan Özcan, Doğu'daki Şırnak, Hakkari gibi illere öğretim üyesi gitmede sıkıntı yaşanacağı için uzaktan eğitimin buna bir çözüm olacağını savundu. Üniversitelerde öğretim üyelerinin 3 ile 9 ay arasında yurt dışında bulunmasının hayalini kurduğunu ifade eden Yusuf Ziya Özcan, yeni atanan rektörler arasında yurt dışına çıkmamış rektörlerin bulunmasının da kendisini üzdüğünü söyledi. Öğretim üyelerinin özlük haklarının artırılması gerektiğini anlatan Özcan, Doğu'da görev yapacak öğretim üyelerine 2-3 kat maaş verilmesi gerektiğini kaydetti. YÖK Başkanı konuşmasında üniversitelere bazı uyarılarda da bulundu: "Üniversiteler asli vazifeleri olan sadece bilimsel çalışmalar yapmalıdır. Ülkenin kalkınmasına öncülük etmelidir."

Başkan Özcan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Bakanlar Kurulu'na getirdiği öğrenci affıyla ilgili gazetecilerin sorularını ise yanıtsız bıraktı
.
 
Geri
Üst