Ynt: Kurdun Göz Yaşları/ Yard. Doç.Dr. OSMAN YILDIZ

T Çevrimdışı

telleyay

New member
KURDUN GÖZYAŞLARI
Yaşlı Şaman duadan nasırlanmış yüzünü buruşturdu. Yorgun göz kapaklarını kaldırıp göğün derinliklerine baktığında, mavinin çamurlaşan rengini gördü. İsle karışık puslanan mavide, gözünün hiç de alışık olmadığı bir yabancılık vardı. Çamurlaşan mavi, git gide siyaha dönüyor, gök karardıkça kararıyordu.
Yaşlı Şaman, ihtiyar kütüğe sırtını dayadı. Yanı başında duran davulunu almak için elini uzattığında, zeminin iniltiyle titreyen ruhunu hissetti. Kütük iç geçiriyor gibi sarsıldı. Toprağın rengi küle dönmüştü. Bir toz bulutu, etrafında girdap oluşturdu. Her şey onunla beraber uçuşuyor, ihtiyar kütüğün etrafında dönüp duruyordu. Her şey dönüyordu. Yerle gök arasında her şey. Bu dönüşte sadece ihtiyar kütük kendi ekseninde kalmıştı. Dönüşe kuşlar da katılmıştı. Ve bir anda kanatlarından kopan tüyler, koca kütüğü ihtiyar bir şamana çevirdi. Dönüş hızlandıkça göğün rengi olabildiğince siyahlandı. Bu siyahlığın içinde bütün ruhlar halka tutmuş, dönüyorlardı.
Ve bir anda göğün siyah gövdesi çatırdamaya başladı. Gök, adeta, ikiye ayrılıyordu…
Parlak ve nurani bir maviden süzülen bir damla koca bir gülle gibi süzüle süzüle yer yüzüne doğru inmeye başladı. Süzüldükçe küçülüyordu. Ve Yaşlı Şamanın yüzüne damladı. Ardından bir damla, bir damla daha…
Yaşlı Şaman, doğruldu. Kulağını kütüğe dayadı. Bütün mahlukat durmuş onu izliyordu.
Kütüğün uğultusu, bir müddet sonra yerini kurdun iniltisine bıraktı. Yaşlı Şaman, gözlerini göğün çatlayan yırtığına dikti. Bu gözler içeriye süzüldüğünde, Tanrının önünde diz kırmış bir kurdu ağlarken buldu. Tanrının şefkatli eli kurdun başını okşarken, “Ben her şeyi görür ve bilirim”, “Uğradığın ihaneti de gördüm” “Gazabım onların üzerine olacaktır”
“Seni ben kurt suretinde yarattım” Şeytan da senin taklidin çakalı”, “Kimi evlatların çakalın ulumasını sen zannetti”
“Sen yeryüzünde hep benim vekilim oldun. Yeri geldi adaletimin keskin kılıcı, gazabımın kırbacı…”, “Bir kez yüksünmedin”, “Karşıma hep kanlı libasınla geldin”, “Her yarattığım; evlat, şan ve para için uğraşırken sen benim gözdem oldun” “Ben senden razıyım”
“Var git kırbacım ol…
 
Geri
Üst