Küba Buhranı

1-1959’ da Küba’da nasıl bir yönetim değişikliği olmuştur? Açıklayınız.

Fidel Kastro 1959'da Batista diktatörlüğünü yıkarak Sosyalist - Marksist - Leninist bir yönetim şekli olmuştur.

2- ABD'nin Fidel Castro'ya karşı cephe almasının sebepleri nelerdir?

a) Yönetim şeklinin SSCB'ye yakın olması.
b) Küba'nın ABD açısından stratejik konumu. (Sosyalist bir devletin ABD'ye bu kadar yakın oluşu.)
c) Castro'nun Küba'da faaliyet gösteren ABD şirketlerinin faaliyetlerini kısıtlaması.

3-Domuzlar Körfezi Çıkartması ne demektir? Nedenleri nelerdir? Açıklayınız.

1961 yılında ABD´nin desteğini arkasına alan sürgün Kübalıların, Castro rejimini yıkmak için gerçekleştirdikleri başarısız işgal girişimi. Adını, çıkarmanın yapıldığı körfezden almıştır.

4-Domuzlar Körfezi Çıkartmasının sonuçlarını yazınız.

Çıkarma birlikleri Küba ordusu tarafından kolayca geri püskürtüldüler. İşgalcilerin hemen hepsi ya öldürüldü ya da esir edildi. Esir edilenler de vatana ihanet suçundan 30 yıl hapse çarptırıldı. Daha sonra ABD ile yapılan pazarlıklarla bu esirler 53 milyon dolarlık yiyecek ve ilaç yardımı karşılığında serbest ABD’ye karşı Küba'nın yanında yer aldı.

5-Domuzlar Körfezi Çıkartması ABD ile SSCB arasında hangi sorunun ortaya çıkmasına neden olmuştur?

ABD’nin Türkiye’ye, SSCB’nin de Küba’ya nükleer başlıklı füze yerleştirmesi ile başlayan, Ekim 1962’de dönemin iki süper gücünü karşı karşıya getiren ve dünyayı nükleer savaş tehditi altında bırakan bunalım görülmüştür. Söz konusu bunalım “Küba Füzeleri Bunalımı” veya “Küba’da Ekim Füzeleri Bunalımı” olarak da bilinir.

6-Küba Füze krizi nasıl sonuçlanmıştır?

Karşılıklı olarak her iki ülkede nükleer başlıklı füzeleri sökme kararı almıştır. Yumuşama döneminin başlamasında etkili olmuştur.

ABD ve SSCB Ekim Füzeleri bunalımından sora nükleer silahların yayılmasını önlemek için Moskova’da 5 Temmuz 1963’te “Nükleer Silah Denemelerinin Kısmi Yasaklanması Anlaşması”nı imzaladılar. (Bu anlaşma atmosferde, uzayda ve denizaltında nükleer denemeleri yasaklıyor ancak toprak altındaki nükleer denemelere izin veriyordu.)