10. Sınıf Tarih Yeni Müfredatı

A Çevrimdışı

adana

New member
10. Sınıfların Yeni Tarih Müfredatı yayınlandı. Sıra 11. sınıflarda. Bakalım ne zaman gelecek.

Henüz inceleme fırsatım olmadı ama şimdikinden daha iyi olsa iyi olur.

http://ttkb.meb.gov.tr/

ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Kağan
Yönetici
Ynt: 10. Sınıf Tarih Yeni Müfredatı

Bilgilendirme için teşekkürler hocam.

Müfredatın direkt linki:

http://ttkb.meb.gov.tr/indir/ogretmen/programlar/ortaogretim/tarih_10.rar

Şöyle bi göz attım ve gözlerime inanamadım. Tarih 2 beş (5) üniteye indirilmiş

1. Ünite: BEYLİKTEN DEVLETE (1300–1453)
2. Ünite: DÜNYA GÜCÜ: OSMANLI DEVLETİ (1453–1600)
3. Ünite: ARAYIŞ YILLARI (XVII. YÜZYIL)
4. Ünite: DİPLOMASİ VE DEĞİŞİM (XVIII. YÜZYIL)
5. Ünite: EN UZUN YÜZYIL (1800–1922)

Son zamanlarda aldığım en iyi haber (Tabii yanlış anlamıyorsam.) Kültür ve medeniyet yok ortada.

Buna dayanarak insan şöyle bir beklenti içine giriyor. Lise 3 te Osmanlı Kültür ve Medeniyeti dersi, İnkılap Tarihi'nin lise 4 e kaydırılması.

Ne dersiniz çok mu afaki?

A Çevrimdışı

adana

New member

Hocam, kültür ve uygarlık konuları üniteler arasına serpiştirilmiş. Belki böylesi daha iyidir.

ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Kağan
Yönetici

Bir kere daha incelediğimde gördüm ki sizin dediğiniz gibi hocam. Hevesim kursağımda kaldı.

A Çevrimdışı

adana

New member

İyi bir program gibi görünüyor. Aslında sevdim galiba. Ama uygulama sürecinde neler yaşanacak, şimdiden merak içindeyim. Bu süreçte elde edilen birikimler bir şekilde burada paylaşılacak. Bu da işin diğer güzel yönü.

Yalnız bir sorun var. Bence oldukca da ciddi.

Sorun şu:

2002 de 2538 sayılı Tebliğler Dergisinde önceki müfredata ek olarak 'Ermeni, Yunan, Pontus ve Süryaniler ile ilgili konular' yine eski programa ek olarak verildiği gibi bu yeni programa konmuş. Yani program ile kaynaştırmamışlar. Bu ek, ayrı bir şey gibi sırıtıyor. Keşke, kültür uygarlık konuları gibi ilgili konuların içine serpiştirilip 'Kazanımlar, Etkinlik örnekleri ve Açıklamalar' ile bütünleştirimiş olsaydı.

Bir de bunu yıllık plan içinde ilgili konulara arasına yerleştirme sorunu var. Fakat bu konular önceki programın formatına uymadığı için sırıtıyordu, yeni programın formatına da uymadığı için yine ayrı bir şey gibi sırıtacak.

N Çevrimdışı

naptera

New member

Çok iyi olmuş,yıllardır hep bunu söylüyorduk.Ancak şu sıkıntı ile karşı karşıyayız şimdi:Kitap
Kitapları seçtik,yeni kitap için yeni seçim yapmamız lazım.Neyse bu son dakika değişikliklerine malesef artık alıştık.

A Çevrimdışı

adana

New member

Temmuz 2008, 2610 sayılı Tebliğler Dergisinde 10. Sınıfların yeni Tarih Öğretim Programı ile ilgili yazıya göre, 2008-2009 Eğitim Öğretim yılında eski program uygulanacak. Yani program ise seneye...

Millî Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisi Temmuz 2008 - 2610

TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI

Karar Sayısı: 138
Karar Tarihi: 03/06/2008
Konu: Ortaöğretim 10. Sınıf Tarih Dersi Öğretim Programı

Başkanlığımız, Tarih Dersi Öğretim Programlarını Hazırlama ve Geliştirme Komisyonunca hazırlanarak Kurulumuzda görüşülen Ortaöğretim 10. Sınıf Tarih Dersi Öğretim Programının 2009-2010 Öğretim Yılından itibaren uygulanmak üzere ekli örneğine göre kabulü,
Söz konusu programa göre;
1. Ders kitabı ve öğretmen kılavuz kitabı hazırlanması,
2. Hazırlanan baskıya hazır nüshaların incelenmek üzere Başkanlığa ilk başvuruların 31/12/2008 tarihinde yapılması ve bunlardan 15/04/2009 Çarşamba günü mesai bitimine kadar Kurulca ders kitabı olarak kabul edilenlerin duyurusunun 2009 yılının Mayıs ayında yayımlanacak Tebliğler Dergisinde yapılması,

Kurulumuzun 19/02/1993 tarih ve 47 sayılı Kararı ile kabul edilen Lise Tahir 2 Dersi Öğretim Programının 2009-2010 Öğretim Yılından itibaren uygulamadan kaldırılması
kararlaştırıldı.

Doç. Dr. Hüseyin ÇELİK Millî Eğitim Bakanı
Merdan TUFAN Kurul BaĢkan V.
Nazım İrfan TANRIKULU Üye
Dr. Veli KILIÇ Üye
Ömer ÖZCAN Üye
Füsun KÖKSAL Üye
Ahmet SÖNMEZ Üye
Ahmet Ergun BEDÜK Üye
Zübeyir YILMAZ Üye
İbrahim BÜKEL Üye
Hüseyin Alp BOYDAK Üye
Dr. Muammer YILDIZ Üye
Halil AİICI Üye
Dr. Vahap ÖZPOLAT Üye
Dr. Hacı Mustafa AÇIKÖZ Üye

S Çevrimdışı

sundus

New member
Ynt: 10. Sınıf Tarih Yeni Müfredatı ya hanı ben goremedım plan

Ben plan göremedım. Nasıl görüntüleyecem ki?

Ö Çevrimdışı

öykü

New member

Açıkçası daha düzgün bir müfredat bekliyordum.13 yıldır 10 sınıf müfredatından sıkıntı çeken biri olarak hayal kırıklığı içindeyim.

E Çevrimdışı

ethem60

New member

yeni müfredata göre örnek plan yapan arkadaşlar planlarını paylaşırlarsa sevinirim.

F Çevrimdışı

FARUK

New member

Arkadaşlar, 10. sınıf ders kitabı gerçekten ağırdı. Öğrencinin seviyesine göre daha akademik yazılmıştı. Osmanlı Devletini anlatıyorsun sonra Avrupa tarihine geç. Derken II. dönem kültür ve medeniyet konularını yetiştirmeye çalış. Konuları yetiştirme sıkıntısı oluyordu. Hele bir de mayıs ayı gelipte 19 mayıs çalışmaları başlayınca sıkıntı. İnşallah yeni program seviyeye uygun olur. Görselliğe önem verir.

turgutreis Çevrimdışı

turgutreis

New member

Arkadaşlar yeni eğitim-öğretim yılının herkese hayırlı olmasını diliyorum.
Arkadaşlar bildiğiniz gibi lise 10.sınıf tarih dersi programı yayınlandı.Haftada 2 saat olarak, kitabı da çıkmış, buraya kadar iyi ancak sosyal alanda 4 saatlik tarih dersinde bu planı 4 saate yayıp öyle hazırlayacağız.Yoksa sosyal alan için yeni bir program mı hazırlanacak? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar burada paylaşırlarsa çok iyi olur.
Saygılar ve iyi çalışmalar.

V Çevrimdışı

varico

New member

turgutreis ' Alıntı:
Arkadaşlar bildiğiniz gibi lise 10.sınıf tarih dersi programı yayınlandı.Haftada 2 saat olarak, kitabı da çıkmış, buraya kadar iyi ancak sosyal alanda 4 saatlik tarih dersinde bu planı 4 saate yayıp öyle hazırlayacağız.Yoksa sosyal alan için yeni bir program mı hazırlanacak?

evet benimde aklıma takılan konu bu. bildiğim kadarıyla 10 . sınıf sosyal alanı için yarı bir müfredat yok, okullara gönderilen kitaplarda aynı . sosyal sınıflarda tm sınıflarında da aynı kitap okutuluyor. o halde sitede tm sınıflarına göre 2 saatlik hazırlanan plandaki haftalık ders saati kısmını 4 saat yapsak bi sorun olurmu ?
ilginiz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

turgutreis Çevrimdışı

turgutreis

New member

Hocam boş geçip geçmemesi öğretmene bağlı.2 saatlik planı 4 saate yayarak yapılacaksa oh ne güzel şimdiye kadar eski kitaplardan yakındık.Şimdi ise rahat rahat bitirememe kaygısı olmadan işleyelim.Oh be!

D Çevrimdışı

dirokwan

New member

siyasi tarihle birlikte hemen kültür ve uygarlığın verilmesi birbirini tamamlayan olumlu bir gelişme. Ancak Avrupa'daki gelişmeler yetersiz...

Geri