16 Türk Devleti

S Çevrimdışı

sinan08

New member
Okulumuzda 16 Büyük Türk Devleti ile ilgili bir köşe hazırlayacağız. Bu büyük Türk devletlerinin bayraklarını veya haritaları gösteren, kısaca bilgi veren hazır birer sayfalık döküman gördünüzmü? Bu dökümanlar her hangi bir metal üzerinede yapılmış alabilir.
 
U Çevrimdışı

urukhai

New member
Ynt: 16 Türk Devleti

1. HUN DEVLETİ: Büyük Hun Devleti Orta Asya'da kurulan ilk Türk devletidir. MÖ 220'den MS 216'ya kadar hüküm sürmüştür. Bilinen ilk hükümdarı Teoman'dır. Mete Han döneminde devletin sınırları Japon Denizi'nden Hazar Denizi'ne kadar geniş bir bölgeyi kapsamıştır.
2. BatI Hun İmparatorluğu: MÖ 53'de, Büyük Hun İmparatorluğu'nun ikiye bölünmesiyle, Batı Türkistan'da Cici Han tarafından kurulan Türk devletidir. Yaşadığı dönem boyunca en büyük bölgesel güç olmuştur.
3. AVRUPA HUNLARI (BATI HUNLARI): Avrupa Hunları MS 434'de Atilla'nın başa geçmesiyle büyük bir devlet haline geldiler. Hakim olduğu yıllarda, Avrupa kıtasında en büyük güç olmuştur.
4. AKHUNLAR: 5. yüzyılın ortalarında, Amuderya nehrinin çevresinde kurulmuş ve gelişme göstermiş bir Türk devletidir. Horasan, Afganistan ve İran topraklarına kadar yayılmıştır. Kısa bir dönem hüküm sürmesine rağmen, hakimiyeti boyunca Asya'da büyük bir güç olmuştur.
5. GÖKTÜRK DEVLETİ: Göktürk Devleti, Türk tarihinde Türk adı ile kurulan ilk devlettir. Devletin kurucusu ve ilk hükümdarı olan Bumin Kağan, Orta Asya'daki bütün Türk boylarını egemenliği altında toplamıştır. Bumin Kağan ölünce yerine oğlu Murat Kağan hükümdar olmuştur. Bu dönemde İpek Yolu Türklerin denetimine girmiş ve Türkler Çin'e üstünlüklerini kabul ettirmişlerdir.
6. UYGUR HAKANLIĞI: Büyük Hunların torunları olan Uygurlar, çok sayıda devlet kurmuşlardır. Uygur Hakanlığı bunlardan birisidir. 744-840 yılları arasında hüküm sürmüştür. Selenga, Orhun ve Tola ırmakları havzalarından Baykal Gölü'nün güneyindeki bozkırlara kadar uzanan geniş sahada yaşamışlardır. 100 yıla yakın bir süre içinde, Asya kıtasında, bölgesel güç olmuşlardır.
7. AVAR DEVLETİ: Macaristan'da büyük bir devlet kuran Avarlar, zaman zaman İstanbul'u kuşatmışlardır. O dönemde Avrupa kıtasında bölgesel güç oluşturmuşlardır. İstanbul'u kuşatan ilk Türk boyu Avarlar olmuştur.
8. HAZAR DEVLETİ: Kafkaslar'da kurulmuş olan Hazarlar, Hazar Denizi'ne de adını vermiştir. 7. yüzyıldan itibaren iyice güçlenen ve bütün Doğu Avrupa'yı eline geçiren Hazarlar, 3 yüzyıl hüküm sürmüşler ve yıkılana kadar bölgede çok büyük bir güç oluşturmuşlardır.
9. KARAHANLILAR: 10. yüzyılın ortalarında Orta Asya'da kurulan ilk Müslüman Türk devletidir. Aynı zamanda ilk Müslüman Türk devleti olarak bölgesel hakimiyet kurdular.
10. GAZNELİLER: Karahanlılarla aynı dönemde yaşamışlardır. İlk Müslüman Türk devletlerindendir. Sınırları Afganistan ve Hindistan'ı içine alır. Karahanlılar ile birlikte Asya kıtasında, bölgesel bir güç olmuşlardır.
11. BÜYÜK SELÇUKLU İMPARATORLUĞU: Ön Asya'da kurulan ilk ve en büyük Müslüman Türk devletlerinden biridir. 1040-1157 yılları arasında hüküm sürmüştür. Güneybatı Asya'nın tamamına yakın bir bölümüne hakim olan Büyük Selçuklu Devleti, bölgenin en büyük gücü olmuştur.
12. HARİZMŞAHLAR DEVLETİ: Büyük Selçuklu Devleti ile aynı dönemde, 1097-1231 yılları arasında Aral Gölü'nün güneyinde yaşamışlardır. Orta Asya'da bölgesel hakim güç olmuşlardır.
13. TİMURLAR DEVLETİ: 1370-1507 yılları arasında, Ege kıyılarından Orta Asya'ya ve Hint Okyanusu'na kadar uzanan geniş topraklar üzerinde hüküm sürmüş büyük bir Türk devletidir. Hakim olduğu topraklardan en büyük bölgesel güç olduğu anlaşılır.
14. BABUR DEVLETİ: 1494-1858 yılları arasında Hindistan'da hüküm sürmüştür. Hakim olduğu tarihlerde, Asya'da büyük bir güç oluşturmuştur.
15. ALTINORDU HANLIĞI: 1227-1502 yılları arasında, Karadeniz ile Hazar Denizi arasında yaşamış bir Türk devletidir. Yaklaşık üç asır Asya'da hakim güç olmuştur.
16. OSMANLI İMPARATORLUĞU: 1299'da Söğüt civarında kurulmuş ve 1923 yılına kadar devam etmiş ve üç kıtada hakimiyet kurmuş bir cihan devletidir. Toprak bakımından en geniş sınırlara ulaştığı dönemde Anadolu, Kafkasya, Kırım, Güney Ukrayna, bugünkü Romanya, Yugoslavya, Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan, Suriye, Ürdün, Lübnan, İsrail, Irak, Suudi Arabistan, Yemen, Mısır, Tunus, Libya ve Cezayir'i yönetmiştir.
 
Batuhan Çevrimdışı

Batuhan

New member
Ynt: 16 Türk Devleti

Selam hocam.Aşağıdaki dosyayı download ettikten sonra bilgisayarınıza kurunuz.Bundan sonra 16 Türk Devleti ile ilgili pekçok bilgiye(tarihi,üzerinde kurucusunun olduğu bayrağı vb.)ulaşacaksınız.Metinleri kopyalayıp word'a aktardığınızda devletlerle ilgili elinizde toplu bir bilgi olur,hem de panonuza asmanızda kolaylık sağlar.Selam ve saygılar...

http://rapidshare.com/files/63232903/Tuerkler.zip.html
 
G Çevrimdışı

gcan

New member
Ynt: 16 Türk Devleti

Yukarıda 16 Türk Devleti ile ilgili verilen linkten bilgilere ulaşılmıyor.
 
ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator
Ynt: 16 Türk Devleti

Durum mesaj sahibine bildirilmiştir. İlginiz için teşekkürler.
 
V Çevrimdışı

vicente

New member
Ynt: 16 Türk Devleti

Oncelikle selamlar arkadaslar..

Öğrenmek ıstedıgım bu konuyla ılgılı yanı 16 Türk devletıyle ılgılı kıtaplar var mı varsa hangılerı..

2.si bu 16 Türk devletı hakkında farklı yorumlar var.. Kımısı bunların bazılarının Türk bıle olmadıgını soyluyor, kımısı 16 dan cok daha fazla devlet kuruldugunu söyluyor..

bu konu hakkında bilgisi olan varsa paylasırsa sevınırım..

ii aksamlar...
 
A Çevrimdışı

A v s a r

New member
Ynt: 16 Türk Devleti

Elbette Türkler'in kurduğu devlet 16 kadar az değildir.Çok çok daha fazladır.

Ancak tarihe isimlerini büyük harflerle yazdıran Türk devletleridir bunlar.Mesela bir Batı Trakya Türk Cumhuriyeti, bir Karamanoğulları devleti, bir Doğu Rumeli Cumhuriyeti dikkate alınmamıştır bu devletleri temsil eden yıldızları Türkiye Cumhuriyeti devlet forsuna koyarken.

Bu arada bu devletlerin hepsi Türktür.
 
G Çevrimdışı

GöRKeMLi_TüRK

New member
Ynt: 16 Türk Devleti

Hadi karamanlılar felan alınmadı... Mısır Kölemenleri , Safeviler , Akkoyunlular , Karakoyunlular. bunlar da mı dikkate alınmaz yani? 16 devlet anlayışı tamamen yanlıştır.
 
Geri
Üst