Avrupa'nı Değişimi

F Çevrimdışı

furkanözyürek

New member
Bilinen bir söz vardır her çıkışın bir inişi vardır diye..
Avrupa kıtası bu sözü birebir yaşadı. Milattan önceki dönemlerde Avrupa dönemini aşan bir yaşam standartı içindeydi. Özellikle Yunan yarımadası ve İon bölgesi, Fenikeliler medeniyeti çok başka yerlere taşıdı. Avrupa bu mirası hala kullanmaktadır. Fakat yıllar geçtikçe güneşin doğudan doğduğu anlaşılmaya başlandı. Endülüs Emevileri Avrupayıa ydınlattı. Fakat bu çok uzun sürmedi.

Avrupa m.s 4.yydan itibaren Skolastik düşüncenin etkisi altına girdi ve Vatikan bütün Avrupa'yı dogmalarla yönetti. Bu süreç içinde Abbasiler ve Endülüs Avrupa'yı içten içe etkilemişti. Yıllar sonra Avrupa'nın gurur duyduğu Rönesans bu iki devlet sayesinde doğacaktı ve büyük bir fetihle.

Endüljans, enterdi ve afaroz tüm Avrupa'nın korkusu olmuştu. Fakat !453'ten sonra İstanbul'dan kaçab bilginler Vatikan'ın burnunun dibinde bir isyan başlattı. Sanatsal bir isyan. Peki bu isyan neden İtalya'da başladı??
Çünkü diğer topraklar gibi değildi İtalya şehir devletleri halindeydi. (Roma,Vatikan,Floransa,Napoli,Milan,Bologna,Palermo,Venedik)Ve bu şekilde otorite boşluğu ve krallar arasındaki rekabet daha güzel sanat eserlerine yol açtı. Ve burda özellikle Abbasilerin rolü büyüktü. Da Vinci dahil birçok bilgin Abbasi eserlerini kullandılar.
Ve Rönesansla Papalık büyük bir sekte yedi. Tam yavaş yavaş kendini toparlıyorduki Almanya'dan büyük bir darbe yedi.Reform!!!

Martin Luther çağdaş din fikriyle papalığı büyük oranda yıktı. İnsanlar reformdan sonra daha derin düşünmeye başladı. Hümanizim tüm Avrupa'yı sardı.
Bu arada Luther'le ilgili bir dipnot!! En büyük hayali Reform değil Haçlı ordusuyla Türkleri yok etmek yani adamın bize ayrı bir nefreti var.

İşte böyle medeniyetin doruğundan pislik içinde banyo yapmanın yasak olduğu bir durum ordan tekrar tek dişi kalmış medeniyet. Yani çıktılar indiler ve hala çıkıyorlar.
Baştada dediğim gibi her çıkışın bir inişi vardır.
 
S Çevrimdışı

SELİMÎ

New member
Ynt: Avrupa'nı Değişimi

Teşekkürler.Çok güzel söylemişsin "her çıkışın,bir inişi vardır" diye...Birde ne olursa olsun,hep bir düşmanlıkları var değil mi?Dediğin gibi bazı saçmalıklardan, su kullanımının yasak olması ve buna benzer nice saçma ve iğrenç şeylerden geldiler.Pislik içinde yüzerlerken, biz tertemizdik.Ama ne hikmetse bu gün medeniyet kavramı onların dedikleri gibi oluyor.Bu gün onlar modern biz değiliz.Ne kadar garip ve komik değil mi?
 
Geri
Üst