Bakan Çelik 111 ruhunun peşinde

A Çevrimdışı

ahugur74

New member
Bakan Çelik 111 ruhunun peşinde

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 3 tane 1'in yan yana yazıldığında 111 edeceğini belirterek, 111 ruhunu meydana getirmeye çalışıyoruz'' dedi.
Bakan Çelik, Elginkan Vakfının Maltepe'de yaptırdığı 7 milyon YTL'ye mal olan, 40 derslikli ve bin 200 öğrenci kapasiteli ''E.C.A. Elginkan Anadolu Lisesinin açılışını yaptı.

Açılış töreninde konuşan Çelik, sadece Maltepe ve İstanbul'da değil, Türkiye'nin her tarafında çok önemli gelişmeler, değişim ve dönüşümler yaşandığını dile getirdi.

İstanbul'da 2003 yılının başında 40 bine yakın derslik bulunduğunu, son 5.5 yıl içinde 20 bin derslik yapıldığını belirten Çelik, ''Bu da Hükümetimizin eğitime, yavrularımızın geleceğine verdiği önemi ifade etmektedir'' dedi.

İstanbul'daki okullarda bugün 75 bin adet bilgisayarla eğitim yapıldığını anımsatan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Son yaptığımız atamalarla öğretmen sayımız 88 bini geçti ve bunun 27 bin küsürü bizim idaremiz döneminde atanmıştır. Son 5.5 yılda Milli Eğitim Bakanlığının bütçesi hep bir numaralı bütçe olmuştur. Bir taraftan hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Çünkü, yaptığımız her 4 derslikten birisini, 'Eğitime Yüzde Yüz Destek' kampanyası çerçevesinde hayırseverlerimiz yaptırmıştır.

Ben hep diyorum ki bundan sonra halay çekmek zorundayız. Her kurumun kendi çapında yapmış olduğu güzellikler var. El ele verdiğimizde, hatta Karadeniz horonu çektiğimiz zaman bu memlekette çok şey farklılaşır. 2 tane 1 yan yana yazıldığı zaman farklıdır, alt alta yazıldığı zaman farklıdır. 2 tane 1'i alt alta topladığımızda 2 eder, ama yan yana yazdığımızda 11, 3 tane 1'i yan yana yazdığımızda 111 eder. Biz devletin, özel sektörün ve sivil toplum örgütlerinin imkanlarını bir araya getirerek, 111 ruhunu meydana getirmeye çalışıyoruz. İşte bu çerçevede Elginkan Vakfı, yarım asır önce faaliyete başladığı Maltepe'ye büyük bir jest yapmıştır, muhteşem bir eser ortaya koymuştur. Bundan dolayı vakfın kurucularına, yönetim kurulu üyelerine, Türk Milli Eğitimi adına teşekkür ediyorum.''

-SOSYAL MİLLET KAVRAMI-

Çelik, Anayasa'da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin özelliklerinin; ''demokratik, laik, sosyal hukuk devletidir'' diye geçtiğini anımsatarak, ''Ama bizim sosyal millet kavramı, sosyal hukuk devleti kavramının ötesindedir'' dedi.

''2000'li yıllarda yaşanan ekonomik kriz esnasında eğer bu sosyal millet kavramı olmasaydı, eğer Türk insanı birbiriyle dayanışma içinde olmasaydı Arjantin'den bin beter olurduk'' diyen Çelik, şunları kaydetti:

''Biz, bu güzellik sayesinde ayaktayız. Dolayısıyla bizim milletimiz sosyal bir millettir. Özellikle varlıklı insanlara eğitime sağladıkları 2.5 katrilyonluk yatırımdan dolayı teşekkür ediyorum.

Hiçbir başarı tesadüf değildir ve başarı ter kokar. Lafla, sloganla, hamasetle, Atatürk'ün bize göstermiş olduğu muasır medeniyet seviyesine sözle çıkamayız, eylemle çıkabiliriz.''

ABD'deki Brown Üniversitesinin her yıl e-devlet uygulamalarıyla ilgili bir rapor yayınladığını, 2007 yılı sonunda bu raporlardan 7'incisinin yayınlandığını kaydeden Çelik, bu rapora göre Türkiye'nin e-devlet uygulamaları açısından dünya 8'incisi olduğunu ve Almanya'nın önüne geçtiğini bildirdi.

E-devlet uygulamalarında Milli Eğitim Bakanlığının bu işin başını çektiğini vurgulayan Çelik, tüm atamaların, öğrenci başvurularının elektronik ortamda yapıldığını söyledi.

Çelik, daha sonra, Elginkan Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı ve Elginkan Vakfı Başkan Vekili Yücel Unan, İstanbul Vali Yardımcısı Hikmet Dinç, Maltepe Kaymakamı Ahmet Okur ve Maltepe Belediye Başkanı Fikret Köse ile okulun açılışını yaptı.

Bazı sınıfları gezen Bakan Çelik, törenin ardından lisede görev yapan öğretmenlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bakan Çelik, bu arada güneşte bekleyen lise öğrencilerinin töreni gölgede izlemesi için Milli Eğitim Müdürü Ata Özer'e talimat verdi.

-SORULAR-

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çelik, ''TOKİ Başkanının, yakınlarının ismini bir okula vermesiyle ilgili görüşleriniz nelerdir?'' şeklindeki soru üzerine, bunun TOKİ Başkanı'nın kendi bilgisi ve tercihi olmadığı kanaatini taşıdığını söyledi.

Bir genelge gönderdiğini anımsatan Çelik, ''Kaymakamlarımız, valilerimiz, milletvekillerimiz, hatta bakanlarımız, kamu parasıyla yaptırdıkları okullara kendi isimlerini vermeyecekler. Hayırsever olarak malınız, paranız varsa okul yaptırırsınız, isminizi de verirsiniz'' şeklinde konuştu.

Bugüne kadar Türkiye çapında 123 bin derslik yapıldığını, bir dersliğe bile adını verdirmediğini ifade eden Çelik, bazı milletvekillerinin isminin verilmesi teklifine de mani olduğunu kaydetti.

Bakan Çelik, bu konuda prensibe aykırı bir durum söz konusu olması halinde de engel olunacağını bildirdi.

Bir gazetecinin, ''son atamaların, öğretmenlerin formasyonu olmadığı gerekçesiyle iptal edilmesine'' ilişkin sorusu üzerine de Çelik, öğretmenlerin yanlış beyanda bulunması nedeniyle atamaların iptal edildiğini, ancak atama sürecinin devam ettiğini söyledi.

Bakan Çelik, Kasım ayında 10 bin öğretmen ataması yapacaklarını kaydetti.

AA
 
Geri
Üst