Bir Hukuk Tarihi Sorusu

E Çevrimdışı

erkut

New member
Şimdi soracağım soru aslen bana değil, sevgili hukuk tarihi hocam Prof. Dr. Ümit Hassana aittir.
Bir şehir ya savaşla alınır ya rıza ile. Rıza ile alınan şehir yağmalanmaz, savaşla alınan şehirden ise ganimet toplanır. Kuranın 8. suresinin 41. ayetine görede ganimetin 1/5'i Allah'ın, Resûlün, yakınların, yetimlerin, yoksulların ve yolcunundur. Peygamberin ölümünden sonra bu 1/5 ganimet devlete kalır(zira devletin muhtaçların koruyucusu olduğu kabul edilir) Neyse bu ön bilgiden sonra sorumuza geçelim. İstanbul, 1453'te savaş yolu ile alınmıştır fakat şehirden ganimet toplanmamıştır(Halbu ki İslam hukukunca toplanması gerekirdi) Fetih varsa ganimet nerede? Ganimet yoksa İstanbul feth edilmedi mi? Madem feth edildi neden ganimet toplanmadı? (Hocam her sene dersinde sorar bu soruyu)
 
F Çevrimdışı

furkanözyürek

New member
Ynt: Bir Hukuk Tarihi Sorusu

İstanbul'un anlamı farklıydı.Halk kültürel ve maddi açıdan güçlüydü.Ve kurallara her zaman uyulmaz takdir edersiniz.Bazen tavizler verilebilir.Bunu Fatih'in hristiyan olduğu iddası ilede bağdaştıran var ama ...Bence dediğim gibisadece bir taviz
 
ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator
Ynt: Bir Hukuk Tarihi Sorusu

Bu mesaj "zeren" adlı üyemiz tarafından mail adresime gönderilmiştir.

İstanbul Ortodoks Kilisesinin merkezidir. O dönemde Ortodoks Kilisesi ile Katolik Kilisesi arsında bir çekişme vardı. Fetihden sonra İstanbul yağmalansa ve buradaki ortodokslara hoşgörü ile yaklaşılmasaydı , iki kilisenin birbirine yaklaşmasına sebeb olunurdu. Bu da Osmanlıya ve İslam alemine karşı daha büyük Haçlı Seferlerine yol açabilrdi. Burada devletin ve dinin çıkarları ganimetten daha önemli olduğu için yağmalamamıştır.
 
S Çevrimdışı

shadowmoon

New member
Ynt: Bir Hukuk Tarihi Sorusu

Yorumum Bilimsel Bi açıklama olmayacak ama 1-2 dk önce okudum aklıma ilk gelen ; Bir Şehiri ve ülkeyi fethettiğinizde eğer orda yerleşecekseniz ganimet toplamak gereksiz çünkü orası kendi yerleşkeniz olacaktır yağmalamak yada var olan değerleri almak yok etmek aptallık olur - olurdu. Yani kendi topraklarınızı yağmalamış gibi oluyorsunuz... Ganimet toplamak ancak bir yeri feth edip kendi devletinize bağladığınızda olur ... Karışık oldu biraz ama umarım anlaşılmıştır...
 
İ Çevrimdışı

İLBEYİ

New member
Ynt: Bir Hukuk Tarihi Sorusu

istanbul defalarca kuşatılmış ama alınamamıştır ki birde hadis vardır hakkında söylenmiş ... bu yüzden derim ki istanbul zaten başlı başına bir ganimetti....kültürel,dini,ekonomik,jeopolitik...vb :)
 
Geri
Üst