Cumhuriyet Bayramı (Konuşma)

ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator
19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” Diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği çağdaş uygar ülke olma yolunda Laik, Demokratik Cumhuriyet rejimi ile katettiğimiz mesafe küçümsenecek gibi değildir. Cumhuriyet bize ulus olma, dünya milletlerinin onurlu bir üyesi olma bilincini kazandırmıştır.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyetinin 84 yıllık öyküsü bir başarı, bir uygarlaşma öyküsüdür. Cumhuriyetin başarıları ile haklı bir gurur duyuyoruz. Bugün Türkiye, islâm dünyasındaki tek laik ve demokratik bir Cumhuriyet, çağdaş bir ülke, dünyanın en büyük 25 ekonomisinden biri, bölgesinde hatırı sayılan güç, bir istikrar unsuru ve Avrupa Birliğine aday bir ülkedir.

Türkiye Cumhuriyeti Laik ve demokratik anlayıştan taviz vermeden, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlemektedir. Buna hiçbir güç engel olamayacak ve Türkiye Cumhuriyeti devleti sonsuza kadar yaşayacaktır. Yeter ki bizler Atatürk’ün mirası olan bilimsel ve akılcı yoldan ayrılmayalım.

Hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir. Bu nedenle, bizlere gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup, kollamak olmalıdır.

Büyük Önder Atatürk’ün gösterdiği, “Çağdaş uygarlık düzeyini yakalama” hedefine O’nun belirttiği gibi, “Bilim ve teknolojinin yol göstericiliğinde” ulaşacağımıza Türk eğitimcileri olarak inancımız tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetin 84. Kuruluş yıldönümünü kutlar, Büyük Önder Atatürk ve canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anarım.
 
R Çevrimdışı

refiksiz

New member
Cumhuriyet Bayramı(Örnek Konuşma)

ilk paragraf alıntıdır....

BÜYÜK ATATÜRK’ÜN 19 MAYIS 1919’DA SAMSUN’A ÇIKARAK MİLLİ MÜCADELEYİ BAŞLATTIĞI VE 29 EKİM 1923’TE ‘’TÜRK MİLLETİNİN KARAKTERİNE EN UYGUN İDARE CUMHURİYETTİR’’ DİYEREK İLAN ETTİĞİ CUMHURİYET;BİZE BIRAKILMIŞ EN BÜYÜK MİRAS VE VAZGEÇİLMEMESİ GEREKEN BİR DEĞERDİR.

CUMHURİYET BİZLER İÇİN BOŞ BİR LAF DEĞİLDİR VE DE OLMAMALIDIR.CUMHURİYETİN İLAN EDİLDİĞİ ZOR ŞARTLARI DÜŞÜNÜRSEK BUNUN NEDEN BÖYLE OLMASI GEREKTİĞİNİ ÇOK DAHA İYİ ANLARIZ.

ATATÜRK CUMHURİYETİN İLANI ÖNCESİNDEKİ O ŞARTLARI ; HEM GENÇLİĞE HİTABESİNDE HEM DE BİR KONUŞMASI SIRASINDA ‘’UÇURUM KENARINDA YIKIK BİR ÜLKE,TÜRLÜ DÜŞMANLARLA KANLI BOĞUŞMALAR,YILLARCA SÜREN SAVAŞ, ONDAN SONRA İÇERDE VE DIŞARDA SAYGILA TANINAN YENİ VATAN,YENİ DEVLET’’ DİYEREK ÖZETLEMİŞTİR

EVET CUMHURİYET BİZLER İÇİN SÖZDE BİR LAF DEĞİLDİR VE DE OLMAMALIDIR.
NASIL Kİ;VATANIMIZI OLUŞTURAN SINIRLARIN HER SANTİMETRESİ BÜYÜK MÜCADELELLER SONUNDA AL BAYRAĞIMIZA RENGİNİ VEREN,O BAYRAĞA KANINI İÇİRE İÇİRE TOPRAĞA DÜŞEN AZİZ ŞEHİTLERİMİZİN KANLARIYLA SULANDIĞI İÇİN GEÇEN YÜZYILIN BAŞINDA SÖMÜRGECİ DEVLETLERCE CETVELLE ÇİZİLEN KUZEY AFRİKA ÜLKELERİ SINIRLARI GİBİ DÜZ BİR ÇİZGİ HALİNDE OLMAMASINDA BİR ANLAM VARSA.CUMHURİYETİN ARKASINDA DA BİZİM İÇİN BÖYLE BİR ANLAM VARDIR VE OLMALIDIR.

GEÇMİŞE BAKARSAK CUMHURİYETİ BİZE EMANET EDENLERİN ÖNLERİNDE İKİ YOL OLDUĞUNU GÖRÜRÜZ..BUNLAR YA VATANIN KAYITSIZ ŞARTSIZ TESLİMİNİ KABUL ETMEK YA DA KURTULUŞ SAVAŞI VEREREK GELECEK KUŞAKLARA BAĞIMSIZ BİR ÜLKE BIRAKMAKTI.BİLDİĞİMİZ ÜZERE ONLAR ATATÜRK ÖNDERLİĞİNDE İKİNCİ YOLU TERCİH ETMİŞTİR.

ATATÜRK BİR FRANSIZ GAZETECİYE VERDİĞİ BİR ROPÖRTAJDA NEDEN BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ VERMEYİ SEÇMESİNİ
‘’ ÖZGÜRLÜĞÜM İÇİN ÇEKTİĞİM ACILARI ESİRLİKLE ELDE EDECEĞİM HUZURA TERCİH EDERİM.ÇÜNKÜ ÖZGÜRLÜKTEN DOĞAN BUHRANLAR ESİRLİKLE ELDE EDİLEN SAHTE MUTLULUKLARDAN DAİMA İYİDİR.’’DİYEREK NEDEN İKİNCİ YOLU SEÇTİĞİNİ ÇOK GÜZEL AÇIKLAMIŞTIR..

CUMHURİYETİN İLANINDA VE YAŞATILMASINDA ÇANAKKALE SAVAŞLARINDAN GELEN ÜNÜNÜ,SARAYLA OLAN İLİŞKİLERİNİ,GÜZELİM MAVİ GÖZLERİNİ KULLANARAK EMSALLERİ GİBİ SARAYDAN EVLİLİK YOLUYLA DAMAT BİLMEM NE PAŞA OLMA İMKANI RAHATLIKLA VARKEN.BUNUN YERİNE ISSIZ TEPELERDE VATAN BEKLEMEYİ TERCİH EDEN ATATÜRK VE ONUN GİBİLERİN( ASKERLERİN,ÖĞRETMENLERİN,DOKTORLARIN,MÜHENDİSLERİN,İŞÇİLERİN,ANA VE BABALARIN) BÜYÜK EMEĞİ VARDIR.

BUGÜN BİZLERE DÜŞEN GÖREVDE.BÜYÜK ATANIN CUMHURİYETİN İLANININ 10.YILINDA BELİRTTİĞİ ÜZERE; ‘’MİLLETİMİZİN YÜKSEK KARAKTERİNİ,YORULMAZ ÇALIŞKANLIĞINI,BİLİME BAĞLILIĞINI,GÜZEL SANATLARA SEVGİSİNİ VE MİLLİ BİRLİK DUYGUSUNU HER TÜRLÜ ARAÇ VE TEDBİRLERLE(EĞİTİMLE,LABORATUARLA,İKTİSATLA,EDEBİYATLA) BESLEYEREK YÜKSELTMEKTİR.’’

CUMHURİYETİMİZİ HEP BİRLİKTE DAHA NİCE 84. YILLARA ULAŞTIRMAK DİLEĞİYLE.Lütfen iletilerinizi tamamını büyük harflerle yazmayınız.
8822415140281185225459cq6.png
 
Geri
Üst