Ders Notu İle Ders Anlatımı

J Çevrimdışı

jupiter399

New member
Merhaba arkadaşlar. Sitede birçok arkadaşın gönderdiği ders notu var. Ders anlatımı sırasında bunları öğrenciler hazır olarak versek-bazı dersaneler bunu yapıyor-nasıl olur.
Anadolu lisesinde görev yapıyorum. Özellikle çocuklar not tutmasını seviyorlar. Tahtada not tutarak ders anlatmak zaman alıyor. Öğrencilerle iletişimi azaltıyor.
Siz nasıl bir yol izliyorsunuz.
 
F Çevrimdışı

fusıon

New member
Ynt: ders notu ile ders anlatımı

Verilen konuları sınıfta soru cevap olarak işlediğimde daha anlaşılır olduğunu düşünüyorum
 
T Çevrimdışı

tarih.20

New member
Ynt: Ders Notu İle Ders Anlatımı

Ben öğrencilere özellikle not tutturmuyorum.Bunu öğretmenliğimin ilk yıllarında yaptım,derslerde çok vakit kaybettim...Şimdi konuyu anlatırken,tahtada yazarak anlatıyorum,alışkanlık oldu...Anlatırken ya da tahtaya yazarken not alabiliyorlarsa alıyorlar...Genelde yetiştiremiyorlar...Bu yüzden okulumuzda kurduğumuz dijital kütüphaneye ders notlarımı yükledim.İsteyen öğrenci okuldaki bilgisayarlardan herhangi bir tanesinden notları alıyor.Bu ders notlarımı sitemize de yükledim.Dileyen arkadaş alıp derslerinde kullanabilir.Ders notlarını da gönüllü öğrencilerim yazdı.Ben son düzeltmeleri yaptım.

Her ne kadar dersi soru cevap şeklinde de işlesek öğrenci, elinin altında somut not istiyor.Not tutmaları da lazım zaten....Derste ne kadar çok duyu organını kullanırlarsa o kadar iyi olur,daha iyi öğrenirler...
 
J Çevrimdışı

jupiter399

New member
Ynt: Ders Notu İle Ders Anlatımı

tarih.20 tecrübelerini aktardığın için teşekkür ederim. Ben not tutturmak derken bende sizin gibi tahtaya yazarak anlatıyorum.
 
T Çevrimdışı

tarih.20

New member
Ynt: Ders Notu İle Ders Anlatımı

Verdiğim bilgiler geneledir Sayın Hocam...Lütfen şahsi olarak almayınız...
 
J Çevrimdışı

jupiter399

New member
Ynt: Ders Notu İle Ders Anlatımı

tarih 20 hocam okulda dijital kütüphaneden bahsetmissin. Bu konuyu biraz açıklar mısın ? Ben bu olayı uygunsa okulumuz için proje olarak düşünüyorum.
teşekkürler
Saygılar.
 
T Çevrimdışı

tarih.20

New member
Ynt: Ders Notu İle Ders Anlatımı

Hocam işin tekniğini bilmiyorum.Anladığım kadarıyla anlatayım:

İdarecilerden birinin odasındaki bilgisayarda dijital kütüphane kurulu.Ağ üzerinden,okuldaki tüm bilgisayarlardan bu kütüphaneye ulaşabiliyoruz.Tüm öğretmenler,tüm ders notlarını,soru bankalarını,üniversite tanıtım cdlerini,etkinlikleri,fotoğrafları,mezuniyet törenlerini hatta derslerde izlenen belgeselleri bile bu kütüphaneye yüklediler.Böylece okul içinde hem öğrenciler bu bilgilere çok rahat ulaşabiliyor,hem de elimizde cd veya flash bellek olmadan projeksiyon odalarından istediğimizi öğrencilere izletebiliyoruz.

Geçen gün aceleden ders notlarımı almadan evden çıkmışım.Her ne kadar konuyu bilsek te elimizin altında not olmadan derse girmeyiz bilirsiniz.Hemen dijital kütüphaneden işleyeceğim konuların sayfalarını bulup,yazıcıdan çıkarttırdım.

Yalnız öğrenciler sadece okuldan ders notlarına erişebildikleri için,bu sene ders notlarını bu siteye de yükledim.

Dijital Kütüphane,idareci bilgisayarı açtıktan sonra devreye giriyor onu da belirteyim.

İşin teknik kısmı hakkında daha çok bilgi isterseniz,yarın okulda sorarım.SAYGILAR...
 
J Çevrimdışı

jupiter399

New member
Ynt: Ders Notu İle Ders Anlatımı

Tarih.20 Hocam verdiğin bilgiler için teşekkürler.
Saygılar
 
B Çevrimdışı

BeyazZambak

New member
Bende önce dersi tahtaya yazarak anlatıyorum. Bu sırada öğrenciler dikkatlice dinliyorlar, yada dinliyormuş görünüyorlar :). Daha sonra konu ile alakalı ders notlarını dağıtıp, bunları defterlerine yazmalarını istiyorum. Yıllardan beri böyle yapıyorum. Faydalı olduğunu düşünüyürum.
 
F Çevrimdışı

FARUK

New member
Ynt: Ders Notu İle Ders Anlatımı

Çalıştığım Anadolu Lisesinde sınıflarda projeksiyon bulunması bayağı işimi kolaylaştırdı. Konuyu işledikten sonra öğrenciye lazım olacak şekilde anahatları ile not tutturuyorum.
 
A Çevrimdışı

atahoca

New member
Ynt: Ders Notu İle Ders Anlatımı

Öğrenciler ders notlarını genelde sınavlarda konulara rahat çalışabilecekleri özet bilgiler olsun diye istiyorlar. Ders anlatımı sırasında notların bulunması konu atlanmaması adına iyi oluyor. Projeksiyon her sınıfta olmayınca insanın kullanası gelmiyor. Bir de projeksiyona aşırı bağımlı kalınmasının dersi sıkıcı hale getirme ihtimali var. Gerçi meslektaşlarım bu sorunu aşmıştır. Ders kitaplarının yazımında ise kopukluklar var.
Geçen yıl, dersin işlenişinde tek nüsha kullanıyor. Açıklamalarla genişletiyor, bazen kitapla bağlantı kuruyor, sonra da dileyenin fotokopi çektirmesini söyleyerek ders notumu sınıftan bir sorumluya bırakıyordum.
 
Geri
Üst