Dünya Tarihinin En Önemli Savunması

Dünya Tarihinin En Önemli Savunması Hangisi Sizce

 • Cezzar Ahmet Paşa'nın Napolyonu Durdurduğu Akka Savunması

  Oy: 0 0.0%
 • Şu'nun İskender'e Karşı Yaptığı Savunma

  Oy: 0 0.0%
 • 2.Dünya Savaşında Rusların Almanlara Karşı Savunması

  Oy: 0 0.0%
 • Waterlo Savaşında İngiliz Ordularının Napolyon Savunması

  Oy: 0 0.0%
 • Meşhur Plevne Savunması

  Oy: 0 0.0%

 • Kullanılan toplam oy
  1
T Çevrimdışı

Teñrikut

New member
Ynt: Dünya Tarihinin En Önemli Savunması

Ya kusura bakmayın ama ben bu anketlere takmış durumdayım.

Örneğin Stalingrad bence çok büyük bir savunmadır. Her ev bir kale gibi kullanılmış ve o zamana kadar durdurulamaz bilinen Alman kara ordusu durdurulmuş hatta etrafı sarılmıştır.

Öte yandan Çanakkale ise teknoloji ile yokluğun savaşında yokluğun galibiyetidir. Bu da imkansız bir savunmadır.

PEKİ BEN HANGİSİNİ İŞARETLİYİM?
 
F Çevrimdışı

furkanözyürek

New member
Ynt: Dünya Tarihinin En Önemli Savunması

Ya işte :D İkiside çok önemli bence Dünya tarihi açısından sonuçlara bak
 
P Çevrimdışı

pashasancağı

New member
Ynt: Dünya Tarihinin En Önemli Savunması

Gerçekten hepsi çok önemli savunma savaşları. Ama sonçta biri birinden bir yönü ile önemlidir. Benim tercihim Çanakkale olacak. Nedenini yazmaya herhalde gerek yok. Ama birşey daha var. En az yazılanlar kadar önemli savunma savaşları da var. Örneğin Hendek Savaşı, Örneğin Miryakefalon savaşı, örneğin Sırpsındığı, I. ve II. Kosova savaşları, örneğin Niğbolu Savaşı, örneğin Gazi Ahmet Muhtar Paşa'nın uzun yıllar askeri okullarda ders olarak okutulan 93 harbindeki geri çekilme ve savunma savaşı, örneğin Sakarya savaşı vs. vs. vs.
 
F Çevrimdışı

furkanözyürek

New member
Ynt: Dünya Tarihinin En Önemli Savunması

Bunların bazıları savunma olduğu kadar hücum savaşı ayrıca anketteki bu savaşlar dünya tarihi açısından en önemli osavaşlardan oldukları için seçildi.
Çanakkale Savunması:Teknolojinini kaybettiği ilk ve tek savaş olmaı iel beraber bir savaşın düzeninin ulusların geleceğini ve yıllardır dünyayı etkileyen rejimleri doğumuştur.
Akka Savunması:Surlar yıkılırsa insandan sur yaparız cevabının Naployon'u şok ettiği ve Napolyon'un Asya seferinden vazgeçmesini sağlayan savunma
Şu'nun İskender'e karşı yaptığı savunma:Dünya tarihin değiştiren savaşların belki en eskisi ve en önemlisi Orta Asya ve Çin'in İskender'in hakimiyetine girmemesi bu savunma sayesindedir
Waterlo Savunması:Napolyon'un yokoluşu ve İngiliz hakimiyetinin dünyada kesinleştiği savunma
Rus Savunması(II.Dünya Savaşı):Almanların Rusya içine girip Japonlarla buluşmasını engelleyen ve Hitler'i bitiren savunma
Plevne Savunması:Osmanlı devletinini ömrünü uzatan ve Rusların İstanbul'a devamını engelleyen savunma


Umarım kararlarınızda yardımcı olur
 
K Çevrimdışı

karaton

New member
Ynt: Dünya Tarihinin En Önemli Savunması

En önemlisi tabi ki Çanakkale savunması,''ben hangisini işaretleyeyim?'' diyen arkadaşımızın işaretleme ihtimalini somutlaştıran bir savunmadır aslında dedelerimin yaptığı savunma.
Saygıyla
 
D Çevrimdışı

dogukannaz

New member
Ynt: Dünya Tarihinin En Önemli Savunması

Benim atalarım her zaman en iyisini yapar, tabi ki "Çanakkale Destanı"

Ruhları Şad, mekanları cennet olsun! Amin.
 
E Çevrimdışı

EmRe55

New member
Ynt: Dünya Tarihinin En Önemli Savunması

Aslında bu savunmaların coğu imkansız gibi görünen fakat başarılabilinen savunmalar.Hepside dunya tarihi açısından çok önemli.Fakat kendi fikrim ki büyük bir çoğunluğun fikri olan 'Çanakkale Savunması'idi.Bu savunmada askerlerimiz yoksulluk ve sefalet icindeyken bu zaferi kazanmışlarsa fazla söze gerek yok.Ruhları huzur içinde yatsın.
 
Y Çevrimdışı

YuSuFiSL@M

New member
Ynt: Dünya Tarihinin En Önemli Savunması

Birkaç asır süren ve yavaş yavaş meydana gelen erime esnasında Osmanlıda meydana gelen 3 savunma alınmış. Hepsi bir birinden zor. Ama ben farklı karakteri ile en sevdiğim tarihi karakterlerden birisi olan Cezzar (deve kasabı) Ahmed Paşanın Napolyonu perişan edip "tarih beni bir ihtiyarla rezil etti" dediği ve tüm ağırlıklarını o küçük kalede bırakıp kaçtığı Akka Savunmasını seçtim.. :)
 
T Çevrimdışı

tugay53

New member
Ynt: Dünya Tarihinin En Önemli Savunması

bi türlü karar veremedim ??? ??? ??? ??? ???
 
B Çevrimdışı

boğaç

New member
Ynt: Dünya Tarihinin En Önemli Savunması

Bence ecdadımızın Çanakkale'de yapmış olduğu savunmadır.
 
T Çevrimdışı

TRUMPELDOR

New member
Ynt: Dünya Tarihinin En Önemli Savunması

MÜSADENİZLE BU SORUYU BİRDE ŞÖYLE SORALIM.
BAKALIM CEVABINIZ NE OLACAK ?

Çeliğe karşı etle kemiğin savaşı hangisi idi?

65 Kiloluk bir yiğidin 276 kiloluk mermiyi kaldırarak...Bu gün bile kırılamayan halter rekoru ne zaman kırıldı ?

Sadece 64 şehid adayı arkadaşı ile 6000 düşman askerine ve üstlerine düşman gemilerinden yağmur gibi yağan saatte 4650 top mermisine 21 saat direnen, tamamı şehadet şerbeti içen ama 3000 kadar düşman askerinide denize gömerek denizde kıyıdan 50 metre içeriye kadar kan tabakası oluşmasına neden olan yiğitler neredeydi ?

Komutanları ölmeyi emrettiğinde, tereddüt dahi etmeden ölmesini de bilen...(Pardon ne ölmesi... Gül bahçesine atlar gibi şehidler bahçesine atlayan ) son neferlerine kadar şehid olmuş bir alayın olduğu yer neresi idi ?

Yedi düvelin üzerlerine çullandığı yetmezmiş gibi, birde 2000 yıl aradan sonra müstakil bir birlik ve flama ile, ileride kuracakları İsrail devletinin vaadedilmiş topraklarının sözü karşılığında müslüman kanı içmeye gidiyoruz diyerek, kendilerini himaye eden Osmanlının karşısına dikilen yahudilerlede mücadele eden, giyecek fanilası olmadığından kum torbalarını yıkayıp giyen, şekersiz kuru üzüm hoşafı ile akşama kadar mücadele eden tiğitler neredeydi ?

Babalarını, eşlerini, kardeşlerini gönderdikleri yetmezmiş gibi, 15 yaşındaki evlatlarınıda gözlerini kırpmadan tereddüt etmeden askere uğurlayan ve " Eğer namus-bayrak-vatan gidecekse, ezanlar susacaksa, sakın köyümüze geri dönme.
ÖL AMA GERİ DÖNME " diyerek, tabiri caizse gemileri yakarak son evlatlarınıda gönderen anaların savaşı hangisi idi ?

Kendi yarasına ot basarken, düşmanının yarasına gömleğini saran... Yaralıya ateş etmediği gibi birde kucağında karşı sipere taşıyarak, düşmanının bile takdirini kazanan yiğitlerin savaşı hangisi idi ?

Düşmanının savaş suçu olmasına rağmen zehirli gaz kullanmasına, hastaneleri bombalamalarına, hasta taşıyan gemileri batırmalarına rağmen... Bırakın hastane gemilerine ateş etmeyi, onların yanına sığınan gemilere bile ateş etmeyen, asiller hangi savaştaydı ?

Devasa armadayı gönderirken, bu armadayı yenecek ordu ve millet henüz dünyada yok diyen... Yenilerek dönen armayı görünce ve olayların teferruatını öğrenince " Biliyormusunz aslında bizi yenen adı Nusret olan küçücük bir mayın gemisi imiş " diyen Churchill'in... Savaşın sonunda defolup gittikten sonrada Hamilton'un "Biliyormusunuz biz aslında Türklerle değil onların Allah'ı ile harbettik " diyerek, bir tespit yapan ama bu gün bile Alah'ın yardımının dedelerimizin üzerinde olduğunun söylenmesini hurafe sayanların olduğu savaş hangisi idi ?


Hadi hepsini bir kenara bırakalım... Savaşın kaderini değiştiren Nusret Mayın Gemisinin adının manasının " Allah'ın yardımı " olduğundan bile haberi olmayan genç nesillere burada olanları anlatabilmenin artık cesaret sayıldığı, Milli birlik ve bütünlüğün çimentosu olacak böyle bir direnişe sahip olduğumuz için bir çok millet tarafından imrenilerek bakılmamıza sebep olan, ama layıkiyle kullanamadığımız yarımada da koyun koyuna yatan yiğitlerin, torunları ziyaretlerine gelsin ve ruhlarındaki asaleti anlasın diye bekledikleri üstüne basmaya kıyılamacak toprakların bulunduğu yer neresi ?
 
K Çevrimdışı

kar fırtınası

New member
Ynt: Dünya Tarihinin En Önemli Savunması

anketi hazırlayan arkadaşı tebrik etmek lazım ilk defa cevapsız kaldım
hemen kendi öğrencilerime uygulayacagım
 
S Çevrimdışı

sansar47

New member
Ynt: Dünya Tarihinin En Önemli Savunması

bence çanakkkaleee

çünkü çanakkalede müttefiklere karşıı ülkesini inanılmas bir kahramanlık örneği göstererek durdurmuştur kahraman aaskerlerimizz,ceddelerimiz,atalarımız...

o yüsden çanakkale:D
 
C Çevrimdışı

caglar_17_59

New member
Ynt: Dünya Tarihinin En Önemli Savunması

Dünya'yı etkileyen ve en iyi savunma Çanakkale'dir. Rusya çok ilginç konumlarda olabilirdi.
 
E Çevrimdışı

emik

New member
Ynt: Dünya Tarihinin En Önemli Savunması

çanakkale savunması çok büyük bir destandır ama yarattığı sonuçlar olarak rusyanın daha büyük olduğunu düşünüyorum...
 
Geri
Üst