Ermeni Tehciri Yargılamalarında Kimler İdam Edildi?

ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator
Ermeni Tehciri sonrası bazı memurların tehcir sırasında gerekli tedbirleri almadığından ve Ermenilerin ölümünden mesul tutulduğundan dolayı Divan-ı Harb-i Örfi Mahkemeleri kurulmuş ve özellikle mahkeme başkanı Nemrut Mustafa Paşa'nın sert ve taraflı tutumu ile pek çok suçsuz vatan evladı cezalandırılmıştır.
Bu davalar sonucu kimler idam edilmiştir?

NOT: Teker teker yazalım. Her doğru cevaba bir karma. Herkesin bir doğru cevap hakkı var.

raltar Çevrimdışı

raltar

Super Moderator
Ynt: Ermeni Tehciri Yargılamalarında Kimler İdam Edildi?

Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey

ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator

Elde var 1
Milli Şehit Kemal Bey

Boğazlıyan Kaymakamı Kema Bey hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız tıklayınız.

ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator

Trabzon eski valisi Cemal Azmi yargılama neticesinde idam cezasına çarptırılmıştır. Ancak mahkeme öncesi Berlin'e kaçtığından cezası gıyabında verilmiştir. Soruda ise idam edilenleri sormuştuk. Bu sebeple cevabınızı doğru kabul edemeyeceğiz.

NOT: Bu davalarda 16 kişi ölüm cezasına çarptılımıştır. Ancak gerçekleşen idamlar çok daha azdır.

ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator

Elde var 2. ():()
Nusret Bey'in idamı konusunda ayrıntılı bilgi edinmek için tıklayınız.

ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator

Son 1 kişi kalmış. Doğru cevaba +5 karma diyelim, ortalık şenlensin. ~~)

Bitiş Tarihi: 08.10.2008 saat 23.59 (Doğru cevabın gelmemesi halinde tarafımdan açıklanacaktır.)

T Çevrimdışı

telleyay

New member

Sayın Kağan ;

''Erzincanlı Hafız Abdullah Efendi''

Bu insanların haklarını nasıl öderiz bilemiyorum.Yanılmıyorumdur, ümid ederim. :-\
Adlarını okuyunca , üzüntü ve şu tozlu dumanlı günlerde utanç duyuyorum.Müsaadenizle karma almayayım efendim.

ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator

Doğru cevap. Erzincan’da otelcilik yapan Hafız Abdullah Avni.

Malesef internette hakkında hiçbir bilgiye rastlayamadım. İnşallah bilgi sahibi olan bir arkadaşımız bizi aydınlatır.

Sonuç itibariyle, tehcir davalarında yargılanan 86 kişiden 3’ü vicahen olmak üzere, 16 kişi idam cezasına çarptırılmış ve 3 kişinin cezaları infaz edilmiştir. Bunlar; Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey, Urfa Mutasarrıfı Nusret Bey ve Erzincan’da otelcilik yapan Hafız Abdullah Avni’dir. Geriye kalan 13 kişinin idam kararları gıyaben verilmiştir.

Geri