Fikrinizi Alabilir Miyim?

K Çevrimdışı

kalpsiz girl

New member
Arkadaşlar ben 12. sınıf öğrencisiyim Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersimiz var ve haftaya konu anlatımı yapacağım konum 20.yy Başlarında Japonya'daki Gelişmeler öğretmenim bana sorabileceği sorular hakkında ipucu verdi öyle bir soru varki içinden çıkamadım

Soru Şu ;

Japonya' ya atom bombası atıldı çok kayıplar verdi ve acılar çekti Türkiye'de neredeyse onun kadar acılar çekti ve kayıplar verdi şartlar neredeyse aynı ama günümüzde Japonya teknolojide birinci sırada geliyor Türkiye neden aynı konumda değil?


Bu konuyu açmamın sebebi internette bulamadım burada herkesin fikrini alarak bu fikirler doğrultusunda bi fikir sahibi olmak şimdiden herkese çok teşekkür ederim :)
 
ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator
Ynt: Fikrinizi Alabilir Miyim?

Merhaba "kalpsiz gız" :)

İşe 1950 yıllarda Türkiye ve Japonya'daki eğitim durumunu karşılaştırmakla başlayabilirsin. (En azından okuryazarlık oranını)

Veya daha da geriye gidip Osmanlı'daki batılılaşma çabaları ile Japonya'dakini karşılaştırabilirsin. (Özellikle Meiji dönemini)
 
K Çevrimdışı

kalpsiz girl

New member
Ynt: Fikrinizi Alabilir Miyim?

Bende eğitimden bahsettim daha geniş istedi. Ekonomik siyasi sosyal falan fıstık işte yahu ugrastırıyor beni >:D

Teşekkür ederim sanada İlteriş sağolasın ^-^
 
ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator
Ynt: Fikrinizi Alabilir Miyim?

Uğraştırıyor demeyelim ona yahu Ş(( Bakınız mana ile araştırma yapıyorsunuz, kişisel gelişiminize katkıda bulunuyor öğretmeniniz ><)

NOT: Lütfen sitemizde msn kısaltmaları kullanmayınız ve elinizden geldiği kadar dilimiz imla kurallarına uyunuz. Mesajınız tarafımdan düzeltildi.

EK: Aklıma gelmişken II. Dünya Savaşı'ndaki mağlubiyetin özellikle atom bombalarının yarattığı toplumsal travmanın geri dönüşümündende bahsedebilirsiniz. Bildik bir hikayederi Japonya'da okula başlayan her çocuğa (hızlı trenler vs. gösterildikten sonra) Hiroşima ve Nagazaki gösterilir, bu hala tekrar düşülmesi istenmiyorsa daha çok çalışılmalı duygusu aşılanır. :::)
 
T Çevrimdışı

tulayabakaymindiz

New member
Ynt: Fikrinizi Alabilir Miyim?

Japonya meiji restorasyonu sayesinde ulusal egemenliğini tam olarak elde etttiği gibi Batı devletler sistemine de eklemlenmiş ve başlatılan modernleşme çabası da önemli bir başarıya ulaşmıştır. Modernleşmesini tamamlamış bir Japonya’nın bölgede Batı için bir tehdit olacağı varsayılmamış, tam tersine Batı egemenlik ilişkilerinin bölgesel düzeyde tamamlayıcı bir unsuru olacağı doğru olarak gözlemlenmiştir.
Japon modernleşmesi Batı baskısına muhatap olmadığı gibi teşvik de edilmiştir. Oysa ki, söz konusu dönem ve müteakip yıllarda, Türkiye hep Batı tehdidi ve sınırlaması ile yüzyüze kalmıştır Bu nedenle iki ülkede girişilen modernleşme çabası da farklı sonuçlar vermiştir.
Sonuçta Japonya, belli çabaları sonucu modernleşerek Batı’ya yaklaşmış ve bölgesel bir güç olarak 0rtaya çıkmıştır.. Ancak bulunduğu bölgeye de aynı ölçüde yabancılaşmıştır. Japonya başarısını ancak Batı ile kurduğu belli ilişkiler sonucu sağladığı için, başarısının sürmesi de söz konusu ilişkilerin başarılı biçimde devam etmesine bağlı olmuştur.
 
K Çevrimdışı

kalpsiz girl

New member
Ynt: Fikrinizi Alabilir Miyim?

sağolun arkadaşlar güzel fikirler çooooooook teşekkür ederim buda benden size olsun :)
501874527_s.gifİlteriş uyarı dikkate alınmıştır ! :)
 
Geri
Üst