Hitit Devleti Haritası

K Çevrimdışı

Katun

New member
httew7.jpg

E Çevrimdışı

erkut

New member
Ynt: Hitit Devleti Haritası

O haritaya göre sadece Antalyanın bir kısmı Hitit yönetiminde değil. Peki o dönem Antalya kimin egemenliğinde? Trabzon ile Kıbrıs kimin yönetiminde peki?
Böyle görünce, merak ettim.

ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator

Hocam sizde takdir edersiniz ki bunlar afaki haritalardır. O sebeple sınırlar kesin değildir.
Kıbrıs bir ara Hititlerin eline geçmiştir. Hatta daha sonra Mısırlılar tarafından alınmış, daha sonra kısa süreliğine de olsa Hititlerin eline geçmiştir. (Ki bu dönemlerde Kıbrıs' Alaşiya denilmektedir. Bazı eski atlaslarında "Kıbrıs" yerine "Alasya" yazmaktadır.)
Antalya'nın Hititlerin eline geçtiğini duymadım ama antik eserlerde burada bir yerli halkın varlığından bahsedilse de adı verilmemiştir.

E Çevrimdışı

erkut

New member

Haklısınız sayın ilteriş.
Adını hatırlayamadığınız yerli halk Likyalılar olabilir mi acaba?
Ben de bir Hitit haritası buldum, o haritada Antalya bölgesi Lukka/Likya olarak geçiyor ama Hitit etkisinde görünüyor, işgal etmeseler bile vergiye bağlamış olabilirler...
136.jpg

ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator

Evet o dönemde orada Lykyaların ataları olan Lukka halkları yaşamaktadır.(M.Ö II.binlerde) Hitit kralı Tuthalya döneminde bu bölgede bazı şehirlerin Hitit karakolu olduğundan bahsedilir. Demek ki bölgede bir Hitit baskısı söz konusudur.
Son olarak şunu da belirtmekte fayda var. Lukka halkları Kadeş Antlaşması'nda Hititlerin müttefiki olarak karşımıza çıkmaktadır. (Yorum size ait; ilişkiler mi düzelmiş? Bölge Hitit kontrolüne mi geçmiş?)

Geri