İstanbul'un Tarihi Çeşmeleri

M Çevrimdışı

mehtap-gez

Super Moderator
resim1mo1.jpg

///. Ahmed'in Sultanahmed ve Üsküdar meydanındaki çeşmeleri pek bilinir, pek gözler önündedir. Ama Azapkapı'daki Saliha Sultan ve görmüş olduğumuz Kılıç Ali Paşa Çeşmesi pek az kişi tarafından farkedilir. (üste)

resim2qg4.jpg

resim3gl5.jpg
 
M Çevrimdışı

medetres

New member
Ynt: İstanbul'un Tarihi Çeşmeleri

Yıllar önce bugünkü Azapkapı civarında yaşayan fakir bir ailenin küçük kızı Saliha, elinde bir testi ile su doldurmaya gitmiş...
Fakat testi elinden düşüp kırılmış... Küçük kız başlamış hıçkıra hıçkıra ağlamaya...
O sırada atlı arabasıyla oradan geçmekte olan saraylı hanımlardan biri ağlayan küçük kıza acımış. Sürücüye arabayı durdurmasını emredip aşağı inmiş. Küçük kıza neden ağladığını sormuş. Küçük kız testiyi kırdığını söyleyince, saraylı kadın, hatırı sayılır bir miktar para uzatmış: “Al kızım, istersen bu parayla bir araba yükü testi alabilirsin.”
Fakat Saliha kız, uzatılan parayı geri çevirmiş: “Ben testiye değil, testiyi kıran beceriksizliğime ağlıyorum.”
Saraylı kadın küçücük kızın sorumluluk duygusu taşıyan cevabına hayran kalmış. Gidip ailesiyle tanışmış ve Saliha’yı sarayda büyütmek üzere almış. Götürüp hareme yerleştirmiş.
Kız o kadar zeki, o kadar güzelmiş ki, Sultan İkinci Mustafa’nın annesi onu oğluna beğenmiş. Böylece küçük Saliha Padişah’la evlenip “Saliha Sultan” oluvermiş. (Sultan Birinci Mahmud’un annesi).
Testiyi kırdığı derme çatma çeşmenin yerinde de dillere destan bir çeşme yaptırmış: “Saliha Sultan Çeşmesi.”
 
Geri
Üst