İyi ki Türkiye Var..!

M Çevrimdışı

mehtap-gez

Super Moderator
Avrupa'da bazen Türkiye'nin önemi tartışılır. Türkiye'nin siyasi önemi masaya yatırılır, iktisadi önemi konuşulur, askeri önemi konusunda değerlendirmeler yapılır. 21. Asr'ın yedinci yılını bitirirken görüyoruz ki, biz iyi ki varız. Çok insana hem iş hem aş hem de rüya sağlıyoruz. Türkiye sanıldığından çok daha önemli. Kainatta, dünyada, doğada her şey "denge" üzerine kurulu. İşte biz Türkler o dengeyiz.

Türkiye Avrupa'da hala birçok oryantaliste maaş sağlıyor. Türkiye sayesinde birçok dernek ve vakıf gelir temin ediyor. Çok sayıda Avrupalı kasaba politikacısı Türkiye hala olduğu için haber oluyor. Kariyeri tükenen siyasetçi umutsuzluğa kapılmıyor; sansasyon mu lazım, ver eline Türkiye!

Her yıl yeni bir Türkiye haritası çiziliyor ya, Türkiye'ye her yıl yeni harita çizecek haritacılar da olmazdı. Hele misyonerler, gidecek yer bulamazdı.

Çok kişi işsiz kalırdı, çok!

Türkiye olmasaydı çoğu parti lafı dolaştırmak, gündem değiştirmek istediğinde bir bahane bulamazdı. Avrupa'da Türkiye’siz bir seçim kampanyası ne kadar heyecan verirdi? Köhnemiş bir kıtada -Asya'nın tarihi kadim olduğu halde hala köhnememiştir- Türkiye olmasa kim neyi konuşacaktı?

Konuşacak laf, edilecek söz kalmazdı!

Türkiye'nin olmasının yararları bunlarla sınırlı da sanmayın. Acaba Türkiye olmasaydı bugün Yunan, Rum, Balkan, Ermeni mutfakları olur muydu? Elbette olmazdı. Yunanlar "dolması", Ermeniler "büreği" nereden bulacaktı?

Kimse belki yine de aç kalmazdı, ama karnına tam doymazdı. Gulaş bile olmayacaktı!

Ayrıca Türkiye olduğu için Avrupa rönensansı yaşadı, Türkler olduğu için aydınlanma yaşandı, Türkler olduğu için Amerika keşfedildi. Ya olmasaydık!

Eğer Türkler olmasaydı Batı Roma da çökmezdi, Doğu Roma da. Düşünsenize Roma'nın hala sürdüğünü, kim sevinirdi? Zaten onları kuran Etrüskler nasıl olacaktı, Türkler olmasa? Öyle olsaydı artık Romulus ile Remus'u da kurt değil, inek emzirirdi!

Eğer Türkler olmasaydı, Avrupa tarihinin 300 yılını Hunsuz, 600 yılını Osmanlısız yaşardı, sıkılmaz mıydı? Hem bugün Sümerologlar da olmazdı!

Sümerolog dedim de, aşağıdaki Sümerce cümleleri çevirir misiniz?

"Er ikki aur kuş koru. Baba kış uzuk. Kız az buz küre. Egeç mu eşik kal. Baba me çolpan jaz"

Hem biz olmasak, Viyana'yı kuşatmasak, Avrupa nerede birlik olacaktı? Kahve bile içemeyeceklerdi. Kahve içmek bir kenara, Mustafa Kemal ile mazlum milletlere emperyalizme karşı kim örnek olacaktı? Avrupa'nın çift başlı kartalı bile olmayacaktı, onun yerine ya tek başlı kartalla ya da iki kartal yan yana ile idare ederlerdi!

Üstelik biz olmasak şövalyeler ne yapacaktı? Ahileri, uç beylerini, dergahları görmeseler, kendilerine nasıl iş kuracaklardı?

Türkler olmasaydı Bulgarlar, Macarlar, Finler olacak mıydı? Macar dedim de, şu Macarca cümleyi çevirir misiniz;

"Jebimde kujuk bir alma var!"

Ayrıca Boşnaklar, Arnavutlar Müslüman olur muydu? Kupkuru, sıkıcı bir Balkan Yarımadası'nı kim isterdi?

Türkler olmasa eksik kalacak bilmem kaç tane imparatorluk ve devlet bir yana, haçlı seferleri kime karşı yapılacaktı?

Dürüst olmak lazım, birisi Napolyon'u yenmeliydi. Yine birisi katliamlardan kaçanlara, soykırımlardan kurtulanlara kapısını, evini, ocağını açmalıydı.

Türkler olmasa Asya'ya ışık veren Şamanizm'in ve İslam'ın hali nice olurdu? Ne bu mitoloji olurdu ne de Avrupa'daki 5.000 yazıt...

Ne ata ilk eyer vurulurdu ne o eyere ilk üzengi takılırdı. Bana sorarsanız, ata hala eyersiz, üzengisiz binmeye çalışırlardı.

İlk yazının yazıldığı, atın ilk arabaya koşulduğu, ilk tekerleğin döndüğü, ilk mızrağın atıldığı ve ilk yazılı anlaşmanın yapıldığı bu topraklarda Türkler olmasaydı, yani tarih hiç başlamasaydı, Avrupa'da Ostrogot, Vizigot diye zaman mı geçerdi?

Elbette geçmezdi.

Ama bütün bunlar ne için?

Denge için...

O nedenle işte...

İyi ki varız! İyi ki Türküz! Çok yaşasın Türkiye!

Alıntı
 
Geri
Üst