Karbon 14 Metodu

M Çevrimdışı

mzfl

New member
Tarihe yardımcı bilim dallarından Kimya.Karbon 14 metodu sayesinde arkeolojik kazılarda çıkanların yaşlarını belirlemede kullanılır.Bu konu yıllık ödevim ama bulduğum bilgiler genelde çok ayrıntı.Ben bu konuyu sınıfta anlatacağım için öncelikle bir giriş olarak özet ama doyurucu bir bilgiye ihtiyacım var.Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi??
 
ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator
Ynt: Karbon 14 Metodu

Öncelikle bu konu sana benim gibi bir tarih öğretmeni tarafından verildiğinden konuyu tam anlamıyla sana verip "işte budur" demem doğru olmaz. Lakin yol göstermemde de bir sakınca yoktur.

Anladığım kadrıyla bu bir yıllık ödev. Hem yazılı olarak verilecek, hemde sınıfa sunulacak. Yazılı kısmını halletmişsindir. Sunum kısmında "ben olsam ne yapardım?" sorusundan yola çıkarak bir kaç tavsiyede bulunayım.

1- Sunumu yapacağım sınıfta projeksiyon aleti varsa mutlaka görsel destek hazırlardım. (Powerpoint - flash sunu veya film)
2- Hangi alan öğrencisi isem ona göre bir yol izlerdim. Örneğin FEN alanı öğrencisi isem işin teori kısmına daha çok ağırlık verir. (Karbonlar, kozmik ışınlar havada uçuşurdu). TM veya SOSYAL alanı öğrencisi isem teori kısmını biraz daha anlaşılır kelimelerle kimyasal kavramları elimden geldiğince az kullanarak anlatmaya çalışırdım.
3- FEN alanı öğrencisi isem işin derinliklerine inebilmek (belkide sunum esnasında kimya laboratuvarını kullanabilmek için) okuldaki kimya öğretmenini yakalar, azami ölçüde yararlanmaya çalışırıdım.
4- Sunum esnasında ise konuda şöyle bir örüntü kullanırdım.
a) Çok basitçe "karbon14 metodu nedir?"
b) Çok basitçe "ne işe yarar?"
c) Bu tekniği kim bulmuştur? Kişi hakkında kısa bilgi.
d) Tekniğin hangi alanlarda tarihçinin işine yaradığı ve derinlemesine bilgi. (Buradaki derinliği üsttede yazdım. Hangi alan öğrencisi isen ona göre değişir. Hele Fen öğrencisi isen aşağıda linkini vereceğim mesajın 2. bölümündeki formülü mutlaka tahtaya yaz.)
e) Tekniğin bulunuşu ne gibi kolaylık sağlamış ve ne gibi tarihi yanılgıların önüne geçmiştir.
f) %100 - 100 kullanışlı mıdır?

Bu sayfayı incelemeyi unutmayınız.

Selametle.
 
M Çevrimdışı

mzfl

New member
Yaş saptamak çok mu zor??

:)
Ben bu ödevi kimyadan almıştım zaten. Labaratuar kullanımı içinse konunun çok ayrıntılı denklemlerini buldum. Yani yazılı kısmı benim için halledildi ama öğretmenimiz yazılı kısma hiç önem vermeyeceğini söyledi. O yüzden çalışmam gerekiyor. Labaratuar kullanımını da kabul etti ama o da benim için çok zor olmaz mı? Mesela bir tahta parçasının yaşını saptamak çok mu zordur?
 
ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator
Ynt: Karbon 14 Metodu

Ben tarih ödevi zannetmiştim. :((" :/*

Deney aşamasında söyleyebilecek birşeyim yok. Ama yarın okulumuzdaki kimya öğretmenine sorarım. (Normal şartlarda sormam ama dilimiz imla kurallarına bu kadar özen gözteren öğrencimize her türlü yardım caizdir. ><) )

EK: Malesef lise laboratuvarlarında böyle bir deney yapılamazmış.
 
Geri
Üst