Kuş Evleri (Kuş Köşkleri)

T Çevrimdışı

tarih.20

New member
Anadolu'da 13. yüzyıldan itibaren rastladığımız kuş evleri,İstanbul'da 16.yüzyılda Mimar Sinan tarafından yapılmaya başlanmıştır.Şu anda sadece İstanbul'da 20 kadar kuş evi bulunmaktadır.Muhtelif illerde de kuş evleri vardır.Mimar Sinan vasiyetinde kuş evlerindeki kuşların beslenmeleri için de bir miktar gelir bırakmıştır.Dini önem taşıdıklarından özellikle serçeler ve güvercinler için kuş evleri yapılmıştır.

İstanbul'da sadece camilerde değil,köprü ayaklarında,evlerde,bazı Hristiyan ve Musevi yapılarında da kuş evleri bulunmaktadır.

Aslında kuş evlerinin yapımı başlangıçta eski yapı ustalarının tutumluluğuna dayanıyordu.Kenarı kırık taşları bile yapılarda kullanmak isteyen ustalar kırık tarafları hep aynı yöne denk getiriyorlardı.Böylece ortaya kuşların sığınabileceği bir oyuk çıkıyordu.Zamanla bu oyuğun üstüne bir çatı yapılmaya başlandı.

Kuş evleri eskiden hayvan sevgisinin ne boyutta olduğunu gösterircesine hayranlık verici...Bakınca insanın Osmanlı'da kuş olası geliyor... :D
[/

[URL=http://imageshack.us]


[/

[URL=http://imageshack.us]


[/

[URL=http://imageshack.us][/

[URL=http://imageshack.us][/

[URL=http://imageshack.us]


[/

[URL=http://imageshack.us]


http://img402.imageshack.us/img402/986/ramazanaytendsc00489oe6.jpg[/img][/URL]Çeşitli sitelerden derlenmiştir.Alıntıdır.

Lütfen bu belgeyi kaynak göstermeden,teşekkür etmeden alıntılamayın,kopyalamayın,başka bir sitede yayınlamayın...Emeğe saygı gösterelim....
 
Geri
Üst