Liselere Çince eğitim geliyor

umuro Çevrimdışı

umuro

Super Moderator
Milli Eğitim Bakanlığı, liselerde Çince öğretilmesi kararı aldı. Çin'le olan ekonomik ilişkiler göz önünde bulundurularak 7 ticaret ve turizm lisesinde bu yıl Çince eğitim verilmesi kararlaştırıldı. Çince eğitimin müferadatı da bakanlıktan onay aldı.

Türkiye ile Çin arasında ticaret hacmi 15 milyar dolar. Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısı ise 70 bin. Dünyanın ticaret ve sanayide büyüyen devi Çin ile ilişkilerin daha da geliştirilmesi önem taşıyor.

İşte, bunun için Milli Eğitim Bakanlığı bir adım attı ve Anadolu ticaret ve turizm liselerinde Çince eğitim verilmesine karar verildi. Artık bu okullarda İngilizce, Rusça, Almanca, Japonca'nın yanı sıra öğrenciler Çince de öğrenecek.

Bu yıl 7 okulda eğitim verilecek. Çince eğitim yapacak okullar şöyle:

- Adana Nezihe Yalvaç Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi

- Ankara Yenimahalle Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi

- Aydın Kuşadası Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi

- İstanbul Anadolu Otelcilik Meslek Lisesi

- İstanbul M. Büyükhanlı Anadolu Ticaret Meslek Lisesi

- İzmir Karşıyaka M. Ali Lahur Anadolu Ticaret Meslek Lisesi

- Nevşehir Anadolu Ticaret Meslek Lisesi

Adana, Ankara, Aydın, İstanbul, İzmir ve Nevşehir'deki okullarda bir şube Çince eğitim için ayrılacak. Bu yıl yapılan OKS tercih kılavuzuna da giren Çince bölümler için kayıtlar devam ediyor. Çince eğitim tercih edenler 4 yıl boyunca bu dili öğrenecekler.

Peki Çince'yi kim öğretecek? Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nde Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü'de mezun olanlar. Bu yıl yapılan öğretmen atamalarında da Çince öğretmenlerine ayrı bir kontenjan verildi.

Çinçe eğitimin müfredatı da hazır. Ankara Üniversitesi Çin Dili Edebiyatı Bölümü hocaları tarafından yazılan müfredat Talim Terbiye Kurulu'ndan onay aldı. Bu bölümde okuyan öğrenciler haftada yaklaşık 6 saat ayda 24 saat Çince eğitim görecek.

Bu yıl pilot bölgelerde yürütülecek uygulamanın gelecek yıllarda tüm Türkiye'ye yaygınlaştırılması planlanıyor.

kaynak:kent haber
 
Geri
Üst