Mevlana Müzesi'nde büyük restorasyon

A Çevrimdışı

ahugur74

New member
Mevlana Müzesi'nde büyük restorasyon

080919-111717-128959-B.jpg


Mevlana'nın oğlu Sultan Veled'in onayıyla 1273'te türbe olarak inşa edilen bugünkü Mevlana Müzesi, yapıda oluşan hasarlar nedeniyle tarihinde ilk kez kapsamlı şekilde restore edilecek.

Konya Müze Müdürü Yusuf Benli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün müze olan Mevlana Dergahı'nın yerinin, Selçuklu Sarayı'nın gül bahçesi iken Sultan Alaeddin Keykubad tarafından Mevlana'nın babasına armağan edildiğini söyledi.

Babası Bahaeddin Veled vefat ettiği 12 Ocak 1231'de buraya defnedilirken, sevenlerinin Mevlana'ya, babasının mezarının üzerine bir türbe yaptırmak istediklerini söylediklerini ifade eden Benli, ''ancak Mevlana, 'gök kubbeden daha iyi türbe mi olur' diyerek bu istekleri geri çevirdi. Mevlana, 17 Aralık 1273'te vefat edince oğlu Sultan Veled, türbe yapılması yönündeki ısrarlı istekleri kabul etti ve 130 bin Selçuklu dirhemi karşılığında yeşil kubbe yaptırıldı'' dedi.

Benli, Mevlevi dergahı ve türbesinin 1926 yılında ise ''Konya Asar-ı Atika Müzesi'' adı altında hizmete açıldığını, 1954 yılında yeniden düzenlemesi yapılıp adının ''Mevlana Müzesi'' olarak değiştirildiğini vurguladı.

Yaklaşık 700 yıl önce yaptırılan ve daha önce kapsamlı şekilde hiç elden geçirilmeyen bu tarihi yapının artık restorasyona ihtiyaç duyar hale geldiğini dile getiren Benli, şunları kaydetti:

''Zemin etüdüyle ilgili çalışmaların ilk aşaması olan sondaj işine başlandı. Yaklaşık 20 metre derine inilerek, zeminde bir oynama olup olmadığı araştırılıyor. Bu çalışma devam ederken bir yandan da binanın röle ve restorasyon projesi hazırlanıyor. Proje, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kuruluna sunulacak, onaydan geçtikten sonra da gerekli çalışma yapılacak. Bu kapsamlı çalışma, 1963'te kubbesinin yeşil seramikle kaplanması dışında ana unsurları hiç restorasyon görmeyen müzenin ilk kez kapsamlı olarak elden geçmesi anlamına geliyor. Bu çalışma sonunda tarihi müze binası güçlendirilecek ve gerekli restorasyon işleri yapılmış olacak.''

MEVLANA MÜZESİ

Müzede, Mevlana'nın el yazması kitapları, Mevlevi kıyafetleri ve müzik aletleri gibi tarihi materyaller ile mezarlar bir arada bulunuyor.

İçinde Mevlana, ailesi ve postnişinlerin (Mevlevi dedesi, şeyhi) mezarlarının yanı sıra Mevlana dönemine ait çok sayıda eşyanın bulunduğu Mevlana Müzesi her yıl yaklaşık 1,5 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.
 
Geri
Üst