Sudan'daki Osmanlı eserleri restore edilecek

A Çevrimdışı

ahugur74

New member
47881.jpg


Sudan'daki Osmanlı eserleri restore edilecek
Sudan'ın Suakin şehrinde yer alan Osmanlı kalıntıları restore ediliyor.

Osmanlı Devleti'nin Afrika'daki topraklarının en güneyinde yer alan Sudan'ın Suakin şehrinde yer alan Osmanlı kalıntıları restore edilecek. İngilizlerin orjinalliğini bozarak turizme açmayı düşündükleri liman kentini Türkiye restore edecek.

Cami ve binalardan oluşan kalıntılar tekrar canlandırıldığında yerleşim merkezi ortaya çıkmış olacak. Geçtiğimiz günlerde Sudan'a giden arkeolog Yavuz Özdemir, hazırlanan master planında adanın bir turizm kenti olarak planlandığını ve bu planda Osmanlı kalıntıları ve camilerin en geri plana atıldığını söylüyor.

Afrika'nın en büyük kara parçasına sahip olan Sudan'da kuzey ve güneyindeki kalıntılar restore edilirse Sudan'ın Osmanlı eserleriyle donatılmış olacağını belirten Özdemir, çalışmaların başlamak üzere olduğunu belirtiyor. Suakin adası ve Darfur'daki Ali Dinar müze-evi hakkında bir rapor hazırlayan arkeolog Özdemir, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na hitaben, şunları kaydeti: "Osmanlı liman kenti olarak içinde barındırdığı cami, Türk evi, gümrük binası gibi dönemin sosyal yaşantısını yansıtan kent dokusunun korunarak ayağa kaldırılmasının, ülkemizin Sudan ve bölge ülkeleri nezdinde, stratejik ve jeopolitik konumu ve ortak kültür mirasına sahip çıkma açısından önemli olduğu kanısındayız." Suakin'deki Osmanlı Gümrük Binası'na müze fonksiyonu verilerek onarılmasını isteyen Özdemir, iki caminin restore edilerek kullanılması gerektiğine dair bir bilgi notu da raporuna eklemiş. Restorasyonu düşünülen Şafi, Hanefi Camii ve Osmanlı Gümrük Binası çalışmalarına bakanlığın izni ile başlanılacak.

İLK ADIM

Türkiye, Sudan'daki Suakin Osmanlı liman kentinin orjinalliğini bozarak turizme açmak isteyen İngilizlere karşı sürpriz bir hamle yaptı. Sudanlı yetkililerle görüşen Türk heyeti, bölgede bulunan Osmanlı eserlerini kurtarmak için vize aldı.

DAHA ÖNCE DE TÜRBELER ONARILMIŞTI

Daha önce de Hartum'da Yapı Merkezi şirketi tarafından restore edilen ve içerisinde 11 mezar ile 19. Yüzyılda Sudan'da görev yapan Ahmet Ebu Vidan Paşa ile Musa Hamdi Paşa'nın türbeleri restore edilmişti.

Türbelerin restorasyonundan sonra yapılan açılışa eski TBMM Başkanı Bülent Arınç da katılmıştı.
 
Geri
Üst