Tarih ve Tarafsızlık

B Çevrimdışı

berfo7636

New member
Değerli arkadaşlar bugün tarih dersin de bir kavram konusunda problem yaşadım...... "Objeklik kavramı" bu kavramı vermeye çalışırken öğrencilerimden biri hocam siz tarihçi olsanız Türk Yunan savaşını yazarsanız ne kadar tarfsız davranabilirsiniz? diye sordu. Gerçi bu soruyu orta öğretim tarih programının genel amaçlarıı cerçevesinde anlatmaya çalıştım ama içimde de kaldı ikna ettiğime inanmıyorum yada gecekten TARİHÇİ'nin kimliği olmamalı sorusuda aklıma gelmedi değil bu durumda nasıl bir cevap verilebilir. Tarih öğretmeni gerçekten tarafsız cevap verebilir mi ?
 
umuro Çevrimdışı

umuro

Super Moderator
Ynt: Tarih ve Tarafsızlık

Ben bir Tarih Öğretmeni olarak tarafım.Dersimin içeriği beni zaten taraf yapıyor.Zaten bir dini,ırkı,meshebi ve en önemlisi vicdanı olan birisi tarafsız olamaz.Tarih dersinde önemli olan belgelerdir.Biz bir konu hakkında bilgi verirken belgeye dayanmak zorundayız .Ancak bazı konularda ise ister istemez taraf oluyoruz.Milli eğitim bakanlığının yayınladığı İnkılap tarihi dersinin programında da zaten bu dersin amacı gençleri vatanını milletini seven milli ve manevi değerlerine saygılı kültürünü bilen ve buna sahip çıkan bireyler olarak yetiştirmek olarak yazıyor.
 
T Çevrimdışı

telleyay

New member
Ynt: Tarih ve Tarafsızlık

Ben bu hususta şunları söylemek isterim:
''İlmin'' tarafsız olması kanaâtindeyim.Olaylar hususunda inceleme yaparken hiçbir taraflı kanaâtin olmamasını ; eğer ki böyle bir durum gelişirse tarafsızlığını kaybettiğini düşünürüm ki o vakit ilim olmaktan çıkar.
Tarafsızlığın ilmin şaşmaz kaidesi olduğuna inanmak isterim.Ne siyasi ne de milli…
Şayet bir taraflı tutum içerisine girersek bunun ‘’ilim’’ değil, sadece bir ‘’ideoloji’’ olduğunu kanaâtine varırız.
Ayrıca şunu da eklemeliyim ki; bizim şanlı tarihimiz zaten utanacağımız bir hadiseyi kaydetmemiştir.
Tarih felsefesi içinde düşünürsek açıklayamayacağımız bir hamle tarih içerisinde kaydolmamıştır.
Saygılarımla…
 
W Çevrimdışı

whiteflag977

New member
Ynt: Tarih ve Tarafsızlık

Arkadaşlar tarihçinin görevlerinden birisi olayları belgelere dayalı olarak tarafsız bir şekilde anlatmaktır. Fakat tarihçilerin milli ve manevi değerlerimizi gelecek nesillere aktarma gibi bir görevi olduğunu da unutmamalıyız. Şimdi sizlere soruyorum hangimiz Ermeni sorununda Ermenilerin yanında olabiliriz? İdeoloji, siyasi partiler gibi konularda bence bağlı olduğumuz ideoloji yada parti yanlısı yorumlar yapmaktan kaçınmalıyız. Biz A. B. yada C seçeneklerini anlatmalı fakat kimin neyi seçeceğine karışmamalıyız.
 
Geri
Üst