Ulus'a 'Tarihi Makyaj'

umuro Çevrimdışı

umuro

Super Moderator
ANKARA - Jale Müminoğlu - Ankara Büyükşehir Belediyesi, başkentin tarihi binalarının ağırlığını koruduğu semti ''Ulus Tarihi Kent Projesi'' kapsamında tarihi yapıları koruyarak yeniden yapılandıracak.
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yürüttükleri ''Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi'' ile bölgedeki tarihi dokuya yakışmayan tüm yapıların yıkılarak yeniden yapılacağını söyledi.
Yıkım sırasında kale, Roma hamamı, Julien sütunu ve diğer tarihi değeri olan yapıların korunarak restore edileceğini ifade eden Gökçek, kale içindeki restorasyon çalışmaları için Gazi Üniversitesine öneri götürdüklerini kaydetti.
Tarihi Hacıbayram Camisi'nin korunacağını, yanında sonradan eklenen bölümlerin yıkılarak bölgenin tarihi dokusuna uygun biçimde yeniden inşa edileceğini anlatan Gökçek, ''Ulus'taki hal binası korunacak, ancak işlevsel olarak kaldırılarak, minibüslerin kalktığı alan olan terminalin bulunduğu bölümde yapılandırılacak. 100. Yıl Çarşısı ve Anafartalar Çarşısı yıkılarak Mustafa Kemal Atatürk döneminde yer alan 'Millet Bahçesi'ne dönüştürülecek. Ulus heykelin bulunduğu alandan itibaren, oldukça geniş bir alanı taşıt trafiğinden arındırarak, yaya açık tarihi kent merkezi konumuna dönüştüreceğiz'' diye konuştu.
Melih Gökçek, ''Çalışmalar kapsamında 70 milyon YTL kamulaştırma bedeli ödendi. Teleferik turlarının da düzenleneceği proje kapsamında, yapılan her çalışma Ulus'a artı değer katacaktır. Bölge yeril ve yabancı turistlerin cazibe merkezi olacak'' dedi.


kaynak:AA
 
Geri
Üst