V.Murat

V Çevrimdışı

Vanlı65

New member
Padişahlık sırası: 33

Saltanat süresi :30 Mayıs 1876 – 31 Ağustos 1876 (93 Gün)

Önce gelen: Abdülaziz

Sonra gelen: II. Abdülhamit

Doğumu: 21 Eylül 1840

Ölümü: 29 Ağustos 1904

Annesi: Şevkefza Sultan

Babası: Abdülmecit


V. Murat, (d. 21 Eylül 1840, İstanbul – ö. 29 Ağustos 1904, İstanbul). 33. Osmanlı padişahıdır. Babası Sultan Abdülmecit, annesi çerkez asıllı Şevkefza Kadın Efendi'ydi. Önceki osmanlı padişahı Abdülaziz'in yeğeni ve sonraki osmanlı padişahı II. Abdülhamid'in yarı üvey ağabeyiydi. Sultan Abdülaziz'in bir saray darbesi sonucu taht'tan indirilişinden sonra onun yerine geçmiş (yada geçirilmiş), 93 gün boyunca taht'ta kaldıktan sonra akli dengesinin bozulduğu gerekçe gösterilerek 31 Ağustos 1876'da padişahlık makamından indirilmiştir. Osmanlı tarihi boyunca en az süre yönetimde kalmış olan padişahtır. Taht'tan indirilişi sonrası birçok siyasi grup tarafından yeniden yönetime getirilmeye çalışılmış olmasına rağmen, bu girişimlerin hiçbiri başarılı olamamıştır.

Padişah olmadan önceki hayatı Sultan Murat 21 Eylül 1840'da İstanbul'da, Çırağan Sarayı'nda doğdu. Padişah Abdülmecit ile Şevkefza Kadın Efendi'nin büyük oğullarıydı. Babası padişah abdülmecit tarafından çok sevilmekte ve bu nedenle onun tarafından veliaht ilan edilmek istenmekteydi.


Öğrenim hayatı

Öğrenimi ve eğitimine büyük özen gösterilen V. Murat, döneminin en ünlü bilginlerinden Doğu kültürü ve fen alanında ders aldı. Önce Ethem Paşa'dan, sonra ise Kemal Paşa ile Gardet adlı bir fransızdan ders alarak 14 yaşında öğrenmeye başladığı fransızcasını ilerletti. Mızıkayı Hümayun komutanı Guatelli Paşa ve Augusto Lombardi adlı bir diğer italyandan aldığı piyano dersleriyle musiki alanında ilerleme kaydetti ve kendi kendine birçok şarkı besteledi.


Veliahtlık dönemi

Sultan Abdülaziz ile beraber çıktığı Avrupa seyahati sırasında Avrupa'yı yakından görüp hayran kalmış, bu gezi sırasında İngiltere'de tanıştığı Galler Prensi (sonradan İngiltere Kralı olan VII. Edward) ile yakın bir dostluk kurmuştu. Sonraları bu dostluğun etkisi altında kalıp mason oldu.


Tahta çıkışı ve hükümdarlığı

Sultan V. Murat, tahttan indirilen Sultan Abdülaziz'in yerine 30 Mayıs 1876'da padişah oldu. 93 gün kaldığı Osmanlı tahtından akli dengesini yitirmesi sonucu 31 Ağustos 1876 tarihinde indirildi.


Sonraki yaşamı

2. Abdülhamit tarafından Çırağan sarayında ailesi ile birlikte zorunlu ikamete mecbur edildi. İki yıl sonra Ali Suavi vakasının patlak vermesiyle birlikte ailesiyle beraber Çırağanın bugün Beşiktaş Anadolu Lisesi olarak kullanılan Harem binasına nakledildi. 29 Ağustos 1904 tarihinde bu ikametgahında vefat etti. Yeni Cami Turhan Valde Türbesine ek olarak inşa edilen Cedid Havatin Türbesinde annesinin yanına defnedildi.


Kişiliği ve özel hayatı

Çocukluğunda iyi bir eğitim alan Sultan V. Murat, iyi derecede Fransızca öğrendi. Okumaya ve edebiyata oldukça düşkündü. Fırsat buldukça aralarından Fransa'dan getirtiği kitapları, yabancı gazeteleri uzun uzun okur, Ziya Paşa, Namık Kemal gibi o devrin birçok şairi ile sohbetlerde bulunurdu. Müziğe de meraklı olan Sultan V. Murat, hem piyano çalar hem de batı müziği dalında besteler yapardı.
 
Geri
Üst