Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Cezayir" (27.01.2008 23:15 / TRT2)

ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator
27.01.2008 23:15 / TRT2

Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Cezayir"
Ortadoğu ile Türkiye’nin tarihsel, duygusal ve sosyal bağları ortak kader ile varoluş kavgası koşullarından kalan izler ışığında yeniden hatırlatılıyor. TRT, 13 ülkede 13 temel öykü etrafında dostluk, dayanışma, Türkiye sevgisi ve pek çok bağı anlatan yepyeni bir belgesel yapım ile karşınızda… “Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular”…

Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılış sürecinde, Osmanlıya ait bölge coğrafyasının kızgın çöllerinde, geçit vermeyen dağlarında ve Osmanlı için stratejik öneme haiz diğer bölgelerinde Anadolu gençlerinin verdiği ölümsüz mücadelenin izleri keşfedilerek bu mücadeleden kalan dostluk ve dayanışma öyküleri belgesel formu içerisinde yer alıyor.

Osmanlıdan kopan ülkelerde halen yaşayan ya da aile geleneği içerisinde aktarılarak bu güne kadar gelen o döneme ait izler ve hatıralar gündeme geliyor. Özellikle Ortadoğu ülkelerindeki Türkiye dostluğunun tarihsel kaynakları gün ışığına çıkıyor. Büyük bir kısmı ilk defa gündeme gelecek olan bu öyküler ile harmanlanan belgeler, hatıralar ve söyleşiler dışında yapımda kısa bir tarihsel bilgi de sunuluyor.

“Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular”ın bu bölümünde; I. Dünya Savaşı boyunca Osmanlı saflarında yer alan Emin Abdulkadir ve Bin Badis ailelerinin yaşayan mensuplarındaki hatıralar ele alınıyor. Osmanlı donanması ve Cezayir Kalesi’nin öyküsü eşliğinde Cezayir’deki Osmanlı izleri ile işgale uğrayan bu coğrafyada baş gösteren direnişler ve Türkiye kurtuluş mücadelesinden etkilendiği yönler o günün arşiv belgeleri ışığında anlatılıyor.
 
B Çevrimdışı

boğaç

New member
Ynt: Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Cezayir" (27.01.2008 23:15 / TRT2)

Trt'nin yapmış olduğu güzel dizi serilerinden biridir. Bu seriyi ve "Asya'nın Kandilleri" serisini merakla ve keyifle izlemiştim. Umarım Trt bizim için yeni belgeseller hazırlıyordur.
 
Geri
Üst