"Çanakkale'de İki Türk Kahramanı" Resimleri Yalan mı...???

B Çevrimdışı

BeyazZambak

New member
BU MASKARALIK DAHA NE KADAR SÜRECEK?

İki kılıksız gencin resminin üstüne “Çanakkale’nin Havacı Kahramanları” yazıp 70 milyon insanı sersem yerine koyanların sergilediği maskaralıktan söz ediyorum… Kandırmaca ortaya çıktıktan sonra bütün devlet dairelerine asılmasına, posterlerinin basılıp satılmasına, heykellerinin dikilmesine kim dur diyecek?

Olayın hiç bu kadar yayılıp benimseneceğine ihtimal vermemiştim. Diyordum ki; “Şu Çılgın Türkler' saçmalığı yeteri kadar kabak tadı verdi, artık bu millet böyle bir asparagası yemez, yese bile hazmedemez… Muhakkak birileri itiraz edecektir…”

Bu resmin ilk ulaştığı kişilerden biriyim… E-posta kutumda gördüğüm an tüylerim diken diken oldu. “Türk askeri” dedikleri iki kişinin göründüğü resmin altına bir de utanmadan “Mehmet ile Mehmetçik” yazmışlardı… Çok geçmedi, bir gazetenin haftasonu ilavesinde, bu resmin ait olduğu fotoğraf koleksiyonunu satın alan ve yayınlanmasını sağlayan havacılık tarihi araştırmacısı Bülent Yılmazer’le yapılmış bir söyleşi çıktı. Söyleşi, hem fotoğrafları, hem de fotoğrafların sahibi Alman havacının hikayesini anlatıyordu.

Yazının Devamı ve Fotoğraflar İçin
http://www.gallipoli1915.org/32yetkin.iscen.zibidiler.htm

ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator
Ynt: "Çanakkale'de İki Türk Kahramanı" Resimleri Yalan mı...???

Tavsiye edilen siteyi henüz incelemedim ama ben o resime oldum olası ısınamadım. Bir Türk askeri öyle olamaz. Hazır ol duruşları bile kafamı karıştırmıştır hep. Hele kısa boylu olanın duruşu... ???

O resimle aşağıdaki resmi karşılaştırın lütfen.

canakkale4k.jpg

El yazısında pek iyi değilim ama daha iyi bilen arkadaşlar düzeltecektir. Sağ altta Mehmed Çavuş Çanakkale Kahramanı yazıyor.

T Çevrimdışı

tarih.20

New member

Benim bu makaleden haberim yoktu.Yetkin İşçen'in yazdığı makaleden bizleri haberdar ettiği için ,BeyazZambak'a teşekkür ederim.
Çanakkale'de savaştığı öne sürülen ,o hepimizin bildiği iki askerin fotoğrafı gerçekleri ne kadar yansıtır bilemem.Ben o askerlerin olması gereken şeklinden anlamam.O ayrı bir uzmanlık dalı...Yetkin İşçen bu makaleyi yazarken olması gereken kara ve havacı kıyafetlerini karşılaştırmış,doğru da olabilir yanlış ta...
Benim zoruma giden "Şu Çılgın Türkler"kitabındaki milliyetçi şovenizm kendini burada da gösteriyor demesi...Türk askeri I.Dünya ve Kurtuluş Savaşları'nda çok donanımlıymış,tek eksiği yokmuş,kazanmak işten bile değilmiş gibi bir hava yaratmış,çok alaycı bir üslupla olaylara yaklaşmış...
Her zaman dediğim şey işte...Herkesin tarih hakkında yalan ya da yanlış bir bilgisi var ve herkes bu konuda kendini profesör zannediyor..Asıl işi dergi çıkarmak olan bu bey,bence olaylara çok katı ve duygusuzca yaklaşmış...
Tarih konusunda en yetkili ağızlar dahi "Şu Çılgın Türkler" kitabında yazılanlar yalandır,gerçek dışıdır demedi,diyemedi...Çok kapsamlı,iyi çalışılmış bir araştırmaydı çünkü...Bazı örgü kısımlarını yazar kendi de ifade ediyor zaten...Benim öğrencilerime okumalarını kesinlikle tavsiye ettiğim bir kitaptır.
Japonlar zamanı gelince öğrencileri Hiroşima ve Nagazaki'ye götürürlermiş,geçmişlerini ve nereden nereye geldiklerini görüp,ders alsınlar diye...Ama bizdeki bazı sözümona aydınlara göre tarihi,yaşanan acıları,eksiklikleri,gediklikleri ve bunlara rağmen kazandığımız başarıları anlatmak "milliyetçi şovenlik" oluyor,ajitasyon oluyor...Ben bu durumda "milliyetçi ve şoven"oluyorum ve böyle olmakla da gurur duyuyorum!!!Çünkü İnkılâp Tarihi derslerinde o yılların şartlarını,Yunanlıların yaptığı işkenceleri,ne durumlardan geldiğimizi ayrıntılarına inerek anlatıyorum.Bunu komşu ve diğer devletlere nefret duysunlar diye değil günümüzde dünyada olup bitenleri ve ülkemizle ilgili dış dünyanın fikirlerini,dönen dolapları anlasınlar,yoklukları görüp,israf yapmasınlar diye yapıyorum.Günümüzde yaşadığımız her olayın geçmişle bir bağlantısı var çünkü...
Günümüz gençlerinin de tarihimizi öğrenmeye ihtiyaçları var...Çoğunluk tarih dersini ÖSS'de soru çıkacağı için önemsiyor maalesef...Bazen bu forumda Vanlı65 gibi liseli arkadaşların yazdıklarını okuyorum.Çok hoşuma gidiyor.Ne mutlu onları yetiştiren öğretmenlere..Ne kadar milliyetçi,olaylara duyarlı gençler var diyorum...Ama ekseriyet böyle değil...MSN,telefon mesajları,internet daha çok ilgilerini çekiyor...Çeksin ,çeksin de gençlerimizi yine de bilinçlendirmek gerek.Haberleri takip eden,yaşanan olaylara duyarlı bir gençlik yetiştirmek için ,yaşadığı toplumun gençliğinden,insanlarından haberdar olmayan o Yetkin İşçen adlı vatandaşı ciddiye alacak değilim...

raltar Çevrimdışı

raltar

Super Moderator

Beyaz Zambak Hocama teşekkür ediyorum bizi bilgilendirdiği için.Resimlerin sahteliği ve bütün millete yutturulması doğruysa, utanç verici.

Diğer tarafan "Çılgın Türkler" ile ilgili çıkşı anlayabilmiş değilim.Bu konuda tarih 20'ye aynen katılıyorum.

Saygılarımla

M Çevrimdışı

murat ekinci

New member

Arkadaşlar sizin tahminimce yeni yeni duyduğunuz bu mesele yani resimlerin gerçeği yansııtıp yansıtmadığına ilişkin konu bundan iki yıl evvel 2005 Mart ayında Kanal Türk Tv'de Hulki Cevizoğlu'nun hazırlayıp sunduğu Ceviz Kabuğu programında bu resim tartışılmıştı. Resim eski bir Alman askerinin Çanakkale'de çektiği bir resimmiş ve o askerin torunlarıda be resimleri bulmuş ve bir tarih araştırmacısı Türk yazarımıza resimleri ulaştırmış . İşin ilginç yanı bu resmin 9*13 boyutundaki orjinal hali programda gösterildi. Ancak resmin hiçte 90 yıllık bir resimmiş gibi bir hali yoktu bu durum Hulki Cevizoğlu'nun da dikkatini çekmişti. Bu resmin çekilme nedenini programa katılan ilgili yazar ; Alman kamuoyunu Osmanlı Devleti'ne neden yardım ettiğini açıklamasına yönelik olarak çekildiğini açıklamıştı .Yani bakın Alman halkı müttefikimiz Osmanlı Devleti nasıl zor durumda mesajı verilmiştir. Ayrıca resimdeki iki kişinin üzerindeki kıyafetler dönemdeki askerimizin giydiği kıyafetler değildir , resimlere dikkatle bakıldığında kişilerin üzerinde ki kıyafetlerin ilik düğme yerleri farklıdır , iki üst kıyafette faklıdır ve acele giyilip çekilmiş bir resimdir. Resimdeki soldaki uzun boylu olan kişinin şapkası orjinal resimde yoktur , arkadaki uçağın kanat kısmıda orjinalinde yok bu iki durum sonrdan tamamlanmıştır. Sonuç olarak Türk askeri hiçbir zaman böyle bir duruma düşmemiştir ve bu halde yakalanmamıştır. Resimdekiler o bölgede bulunan hayvancılıkla uğraşan gençlerimizdir , resimlerde propaganda amaçlı çekilmiştir.

B Çevrimdışı

BeyazZambak

New member

İlteriş ' Alıntı:
Tavsiye edilen siteyi henüz incelemedim ama ben o resime oldum olası ısınamadım. Bir Türk askeri öyle olamaz. Hazır ol duruşları bile kafamı karıştırmıştır hep. Hele kısa boylu olanın duruşu... ???

O resimle aşağıdaki resmi karşılaştırın lütfen.

canakkale4k.jpg

El yazısında pek iyi değilim ama daha iyi bilen arkadaşlar düzeltecektir. Sağ altta Mehmed Çavuş Çanakkale Kahramanı yazıyor.

Resimde "Mehmed Çavuş, Çanakkale Kahramanlarından" yazıyor.

A Çevrimdışı

abdullahkarataş

New member

1. Kaynak olarak verdiğiniz sitenin adı İngilizce (Buna dikkat edin).
2. İnsanları manevi ve tarihi değerlerinden ayırmak isteyenler için bu iş zor değil gibi.O fotoğrafta önemli olan görüntü değil.O fotoğraf bize manevi değerlerimizi,vatan aşkını,millet sevgisini anlatıyor.Bu ülkenin tarihiyle oynamak isteyenlerin ilk hedeflerinden birisi olmasına şaşmamak gerek bu fotoğrafın sahte sahibini belirlemek...Siz ne dersiniz???

Geri