Fransız İhtilali

F Çevrimdışı

furkanözyürek

New member
1789'da Fransa'da köylülerin,zanaatkarların ve yeni güçlenmeye başlayan sanayicilerin ihtilalidir.

Nedenlerine bakılırsa yönetimin kötüleşip hayatın pahalılaşması ve kralların belli zümrelerin yanında olması gözükür.Ama aslında bu ihtilalin altında millet gururu yatmaktradır.İngilizler son dönemlerde Fransızları kat ve kat geçmiş buluş ve maddi durum açısından geride bırakmıştır.Halk bunu yedirememiş ihtilali başlatmıştır.

Gelişimi:1789'de durumun iyice gelişmesinden dolayı XVI.Louis sıkı yönetim meclisi olan Etats Geneeaux'u topladı.Bu meclisde halkın üç sınıfı vardu.Din adamları soylu sınıfı ve halk .
Bu meclis kralla şiddetle karşı çıktı ve acil önlemler alınması gerektiğini söyledi.Toplantılar çok gergin geçiyordu.En sonunda kral meclisi kapatma kararı aldı.

23 Haziran'da ont Mirabeau kralın meclisi kapatmasına karşı çıkarak,gelen haberciye ''git efendine söyle biz halkın isteğiyle burdayız ancak süngü kalbimize girerse çıkarız'' dedi.Paris büyük bir heyecan içerisindeydi.

14 Temmuz'da dünyada bir ilk gerçekleşti.Halk Bastille hapisanesini basarak mahkumları serbest bıraktı.XVI.Louis bu7nu duyduğunda ''Bu hainliktir'' dedi.Sarayından biride 'bu bir halk isyanıdır,ihanet değil.'' diyerek cevap verdi.
Bundsan sonra Louis bu işi önemsemedi halk içten içe devam etti.Ve birgün halk saraya saldırdı.İlk saldırı başarısız oldu.Fakat 10 Ağustos 1792 yılında yapılan ikinci saldırıda saray düştü ve kral teslim oldu.Ve o dönem icat edilen Giyotin kullanılarak kral ve karısı idam edildi
 
Geri
Üst