Ynt: İlk Ay-Yıldızlı Al Bayrak Hangi Dönemde Kullanılmıştır?
İzninizle bende kıymetli Nihad Sami Banarlı'dan bu hususta bir hatıra nakletmek isterim.(Nihat Sami Banarlı, Tarih ve Tasavvuf Sohbetleri) kitabından.
“Küçük ve sevimli mektepli bir kız, elinde bir ansiklopedinin renkli bayrak tablosuyla yanıma geldi. Soracağı sualin heyecanı gözlerindeydi.
Küçücük eliyle tablosundaki eski Mısır, yeni Pakistan, Tunus, Cezayir, Moritanya, Berke, Cohor bayraklarını gösterdi:
‘Bu bayraklarda niçin bizim ay yıldızımız var? Biz bayrağımızı onlardan mı aldık?’ diye sordu.
‘Hayır!’ dedim; ‘Onlar, bayraklarını bizden aldılar. Bizim bayrağımızı sevdikleri, bir kısmı da bizim bayrağımız altında uzun seneler mes’ud yaşadıkları, ona alıştıkları, onu unutamadıkları için böyle yaptılar, bayraklarına bizim bayrak renklerimizi, bizim ay yıldızımızı işlediler.’
Küçük kız sevinçle:
‘Sahi mi?’ diye sordu. Ona, anlayabileceği bir dille hakikati anlattım. Yanıma boynu bükük gelmişti. Yanımdan başı havada, gözleri nurlu ve sevinçle uzaklaştı.”
Esasen şu açıdan da düşünmemiz gerektiği kannatindeyim; bilindiği üzere ''Ay ve Yıldız'' Göktürkler'den itibaren kullanılmaktadır, o zaman bayrak olmadığı için bayrağın yerine 'tuğ'' ve ''sikke'' bağımsızlığı ifade etmektedir ve Göktürkler ''sikkelerinde'' ''Ay ve Yıldız'' ı kullanmışlardır.
''Yıldız'' mana itibari ile Türk edebiyatında ; gelecek, üstün başarı, isim yapma, talih, şans, erişilmez olma.. anlamını taşır.
''Hilal'' ise islam'ı temsil ederki ''Allah'' isminin ebced hesabı karşılığını ifade eder. Biraz karışık mı yoksa alakasız mı yazdım? Bilemiyorum
Saygılarımla..