Kıyafet Yönetmeliği

A Çevrimdışı

abdullahkarataş

New member
Kıyafet Yönetmeliği beni ve öğrenci dostlarımı çok sıkıyor.Hele de arma işi.Arması olmayan adamım eğitim hakkı,küçücük bir bez parçasına bağlı.Buna adalet denir mi?

Mesajınız tarafımdan dilimiz imla kurallarına uygun hale getirilmiştir.
8823024841551197386158om7.png

V Çevrimdışı

Vanlı65

New member
Ynt: Kıyafet Yönetmeliği

Arkadaşım ben de öğrenciyim ama nedense öğrencilik hayatımda bir kere olsun kıyafet sorunu çekmedim.Yani okulun belirlediği kıyafeti giymek çok zor bi işmi diye düşünüyorum bazen.Aslında bu konuda bizler çok haksızız.Bi düşünelim,mesela askerde herkes kafasına göre birşeyler giyinseydi ne olurdu?? Çok çirkin bir görüntü çıkmazmı ortaya.Şimdi diyeceksinizki askerlikle okulun ne alakası var? Gerçek manada düşündüğümüz zaman çok alakası var.Heryerin her ortamın kuralları vardır.Eğer, yatağımıza yatarken pijamalarımızı giyiyorsak,spora giderken eşofman giyiyorsak,okula gittiğimiz zamanda okulun belirlemiş olduğu kıyafetleri giyeceğiz.Bunun başka türlü bir açıklaması yok...

(Biraz nutuk atmış gibi oldum ama kesinlikle öyle bir amacım yok tamamen şahsi fikirlerimdir.)

F Çevrimdışı

furkanözyürek

New member

Bence örnek çok ama çok yanlış yerden.Bizde eğitim ordusuyuz diyebilirsin ama bende sana ne alakası var derim o zaman.Ama lisedeyken benimde ufak tefek sorunlarım olmuştu.Ama Uğur'cuğum kızlar doğal olarak bu konuda daha dertliler.Onuda belirtmek lazım..

Ç Çevrimdışı

çubuk prenses

New member
Benim anlamadığım bir nokta var.Hani diyorlar ya eğer okul kıyafetleri zorunlu olmasaydı ''Bazı öğrenciler hergün aynı kıyafeti giyer bazıları herzaman çeşit çeşit giyinir.Bu da öğrenciyi psikolojik olarak bozar''...Ee o zaman bu öğretmenler için de geçerlii. Öğretmenler de aynı.Bazıları her gün aynı şeyi giyebilir,bazıları bir gün giydiğini bir daha giymez...Bilmiyorum yanlış mıyım??Ama böyle düşünüyorum

:eek:)) :::)

V Çevrimdışı

Vanlı65

New member

Tamam örnek tam oturmuş olmayabilir ama bende kendi çapımda anlatmaya çalıştım işte mazur görün... :)

T Çevrimdışı

tarih.20

New member

İlginçtir,Amerika'da ve Avrupa'da devlet okullarında kılık-kıyafet serbestken,sadece paralı okullarında forma uygulaması var...

N Çevrimdışı

naptera

New member

Değerli arkadaşlar
Bir idareci olarak bu konuda fikrimi belirtmeden geçemeyeceğim.Kıyafet bir imajdır.Kuralları olması da kanımca şarttır.Okullar sadece öğretim değil eğitim veren kurumlardır.Eğer toplumda bir arada yaşıyorsak konulan kurallara da uyacağız.Çalıştığım okulda öğrencilerimizin kıyafet kurallarına,saç ve sakal traşlarına çok dikkat ediyoruz.Eğitimin kıyafetle saç ve sakalla olmayacağını elbette biliyoruz ancak disiplin de oradan başlıyor.Çalıştığım okul yaşadığım şehrin en düzenli ve disipli birkaç okulundan biri,liselerde görmeye alıştığımız türden kötü olaylar bizde pek yaşanmaz ve pek çok veli de sırf bu yüzden okulumuzu tercih eder.
Katı kuralları olan bir insan değilim ama uzun yıllarda edindiğim tecrübe kıyafet konusuna özen göstermemiz gerektiği yönünde....

A Çevrimdışı

abdullahkarataş

New member

Pekala dediğiniz doğru bir şey.Fakat benim sorunum şurada: Neden ille de lacivert ceket,mavi gömlek,lacivert kravat ve gri pantolon oluyor.Ben de takım giymekteyim yanayım.Fakat rengine de karışacaklarsa daha ne yapalım
Ayrıca arma konusu da gereksiz.Ne yani benim eğitim hakkımı ,bir insan,yakamdaki ufak bir kumaş parçasına mı bağlayacak?

N Çevrimdışı

naptera

New member

Değerli kardeşim
Kimse kimsenin eğitim hakkını küçük kumaş parçasına bağlamıyor.Yanlış açıdan baktığını düşünüyorum olaya.Her okulun kendine ait bir kültürü olur ve arma da o kültürün bir parçasıdır.Öğrenci okuduğu okuldan memnunsa armasını taşımaktan da gurur duyar.Bunda büyütülecek bir şey olduğunu düşünmüyorum.Renk konusuna gelince;her okulun aile birliği kendi rengini belirler ve artık pek çok okulda o dediğiniz renkler yok.

F Çevrimdışı

furkanözyürek

New member

Olay farklı yere gitmeden konuyu biraz değiştirelim okul renkleribir kere belirlense dahaiyi olmazmı zırt pırt değişse ne anlamı olur??

A Çevrimdışı

abdullahkarataş

New member

Ah.Ne kadar kötü...Böyle düşünmek özgür düşünceyi engeller.Özgür düşünceyi engellemek eleştiri ve yorumu engeller.Eleştiri ve yorumu engellemek adaleti engeller.Adaleti engellemek toplum düzenini engeller.Toplum düzenini engellemek devleti güçsüz bırakmayı sağlar.Hep böyle sürer gider.
Özgür olmayan bir ülkenin kazanacağı birşey yoktur.Bu konu da doğrudan özgürlükle
ilgilidir...
Daha söze ne hacet.

8823024841551197386158om7.png

F Çevrimdışı

furkanözyürek

New member

Özgürlük her istediğini her an söylemek değil başkalarının kişisel haklarına saldırıda bulunmadan toplumsal eşitlilik ile konuşmaktır,yaşamaktır.Ben bölümümde tartışmaların sadce fikirsel tartışma olması çatışmaya dönüşmemesini sağlamakla mükellefim.Bu yüzden bence Naptera Hocamın söylediğine karşı okul-aile birliğinin zırt-pırt arma değiştirmesi doğrumudur diye soruyorum.

Not:O beğenmediğin formayı bile giymeyi özleyeceksin emin ol ben 1 senede keşke 1 sene daha giyseydim diyorum tahminimce derimde.Hemde okulu öğrenciliği pek sevmeyen biri olarak özellikle lisede..

Ayrıca bende senin gibi düşündüm uzuunca seneler hatta senden daha ileri eminim yazsam çoğu kişinin hoş görmeyeceği şekilde.İnsanları umursamadan kuralların hepsinin çiğnenmek için olduğunu idda eden kimseyi dinlemeden tek başına herşeyi halleden falan filan kısaca anarişzme batmıştım topuklarıma kadar bu benden en sevdiğim insanları,hayallerimi aldı uzuunca bir disiplin cezası listesi ekledi.Faydası olmuyor emin ol ılımanlık ve anında gülmek yerine en son gülmeyi beklemek çok daha avantajlı..

Burada benim sözüm sadece sana değil bir arkadaş yada kardeş gibi herkese emin olun ben yukarıdaki gibi olduğum zamanlarda yanımda çok adam olduğunu sanardım halbuki kimse olmaz.Yapayalnızsındır sadece adınız bilinir.Benim hakkımda tarih hocamla en yakın arkadaşım konuşurken duymuştum kendime,bilgiilerime yazık ettiğimi söylüyordu hocam,arkadaşımda kesinlikle benim yanınmda olmadığını ve artık okuldan atılmam gerektiğini.Yani her birimiz iyi düşünmeli,doğru kararlar vermeliyiz başımızı eğmeden en son gülmeyi bilmeli...

8823024841881197386066dn8.png

A Çevrimdışı

abdullahkarataş

New member

Hocalarım.Ben sorunu kökten alıyorum.Kurallar değil sistem önemli olan...En küçük ayrıntı bile sistemin parçası.Belki komik gelebilir ama ben insanın her türlü yaşayış biçimini ayrıntılarda incelerim.Bu konu da yaşamın küçük bir ayrıntısı...

F Çevrimdışı

furkanözyürek

New member

Burda sadece Sn.Naptera bir öğretmen ayrıca yazdıklarının kökle falan ilgisi yok kıyafet ayrıntıda değil sadece öğrenciliğin bir sembolu obence mesajların kökle cidden alakası yok.

N Çevrimdışı

naptera

New member

Değerli Arkadaşlar,
Öncelikle bayramınızı kutlamak isterim.Ayrıca bu konuda Sn.Furkan Özyürek'e katıldığımı belirtmek isterim.Konunun başka alanlara kaymasına şaşırdım.Ben bu konuda naçizane fikrimi belirtmek istedim o kadar.Ayrıca herkesin fikrine saygı duyarım.Bu değişik fikirler sayesinde ilerleyeceğiz.Buna da inancım sonsuzdur.

F Çevrimdışı

furkanözyürek

New member

Hocam değişik fikirlere her zaman açığız zaten bu sitede çoğu kişinin kabul ettiği şeyleri değişik olarak düşünen bir kaç kişiden biri de benim amaç burda tartışmayı engellemek ve kişisel özgürlükleri eşitlemek.Eminim arkadaşımızda ne demek istediğimi anlamıştır.

Geri